Pardubice vlastenecké

Pardubický pivovar byl založen v roce 1871.

V dobách přísné rajonizace pivovarnictví se bylo možno v onom perníkářském městě se značkou Pernštejn naprosto běžně setkat.

V 90. letech jsem zaregistroval jistý ústup. Pardubice zavalily jiné, mnohem profláknutější značky a pardubické pivko aby člověk pohledal. Přístavem jistoty zůstala v oněch časech lokální pivovarská restaurace.

Chuť onoho moku se během let rovněž změnila. Pivo solidně zhořklo. Zaregistroval jsem, že pivovar zvolna upouští od historického názvu Pernštejn u některých svých piv a kupříkladu svou 11° v současnosti nazývá „Vilém“.

S uspokojením jsem zjistil, že místní značka je ve městě svého původu značně rozšířena. Při zájezdu DPB do Pardubic jsem mohl popíjet Hořkou 12°ze sklepa i v divadelní kavárně, kde by poučený pivař čekal spíše PU.

Upřímně řečeno, Pernštejn není žádný pivovarský zázrak, leč osvěží a neurazí. A nechá připomenout pomalu pomíjející časy regionálního pivovarnictví.

Po představení každý z našeho souboru obdržel od pořadatelů dárkové balení s třemi kusy pardubického piva.

Dej Bůh štěstí…

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>