Single Malt pivo

Nejsem znalec jednosladových whisky. Někdy ale musím uznat, že něco na tom je.

Mnoho pivařů, kteří si piva vybírají a nenalejí do sebe úplně vše, se rovněž zajímá o tzv. Single Malt whisky. Kdysi se mi to zdálo poněkud snobské, navíc, když mne  destiláty tohoto typu příliš neoslovovaly a dokonce jsem se občas odvážil nazvat je mýdlovou vodou.

Co se týče kombinace whisky a piva, zapíjet lihoviny sladovo-chmelovými produkty je obecně nevhodné. Ve Francii jsem nalezl zajímavý mok Adelscott vyrobený přímo z whisky sladu.

Před pár dny jsem se setkal s výrobkem pivovaru Bad Flash, ve kterém se oba tyto svébytné nápoje zvláštně setkaly. Jednalo se o Imperial Stout Vault 108. Silný černý mok o EPM 21% dokvašoval údajně šest měsíců v sudech po skotském Single Maltu Laphrong.

Truňk vskutku tělnatý. Obsahem alkoholu trochu nasládlý, leč hustý a zajímavý. A kde je tedy ta whisky? V úplném závěru, těsně po polknutí jsem na patře a částečně i v krku ucítil neopominutelný závan rašeliny. Vzpomněl jsem si, že zrovna tuto whisky mi před pár lety nabízel můj kolega v Odolene Vodě. Rašelina možná do piva ani nepatří, ve vybraných destilátech má však své místo.

Vault 108 zaujal i potěšil. Jen mne trochu konsternovala cena, která byla stanovena na 99 Kč za 0,3 l. Lupiči…

Při návratu z hospody jsem si notoval starou trampskou odrhovačku od Ryvoly Bedna od whisky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>