V Belgii je stále co poznávat

Od dob svého působení v pivotéce již něco o belgických pivech vím. Avšak stále je třeba studovat….

V Antverpách jsem se zase vydal na lov. Ve městě probíhal několikadenní gastronomický festival, takže piva bylo všude dost. Začal jsem jakýmsi klášterním speciálem z místního pivovaru Brouw. Celkem chutný, ale jejich osvěžující Seef mi chutná víc.

Pak jsem zapadl do pěkné ochutnávkové pivnice. Na úvod jeden holandský nakuřovaný porter. Ale co to vidím. Na čepu ležák Moritz. Ten musí být buďto z Olomouce nebo z Barcelony. Je to ten španělský. Chuťově nic moc, ale evokuje vzpomínky.

Nejdražším mokem na čepu je 8proc.special z regionálního pivovárku D‘ Oude Caert. Celkem se jim vyvedl. Klasický belgický ejlik mnoha vůní. To já můžu. Závěrem ještě jeden za studena chmelený ležáček opět z podniku Brouw. Není ani tak chutný jako zajímavý. Překvapivě v něm místy cítím sirovodík (H2S). Chmelové aróma se prolíná j jinými příchutěmi a tak člověk při pití pořád musí přemýšlet.

Ještě koupit pár lahváčů a další studijní den je završen.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “V Belgii je stále co poznávat

  1. Námi sponzorovanou plaketku o Alsemberského drsoně získal Oude Lambiek pivovaru Den Herberg. Vůně zkrvavených lazaretních obvazů řádně nasáknutých dezinfekčními prostředky a pachem zpocených obětí neměla chybu. Na druhé nasátí se aroma vypracovalo na obsah starých řezaných odpadních trubek a dosahovalo téměř dokonalosti. Umírněná kyselost přecházela v hořkost rozžvýkané vrbové kůry. Perlivost žádná, komplexní chutě na jazyku evokovaly hořká jablka, trochu karamelu, tinkturu, nezralé jahody a kyselý rybíz, doprovázený aromatem vystýlky pohorky, ve které jste prošli rumunské hory od severu k jihu bez výměny ponožky. Zkrátka pošušňáníčko!
    Na opačné straně pak stály např. lahodné Oude Geuze od Tilpina anebo Mega Blend 2023 od pivovarku Horal. Šikovné pití pro horké letní dny.

    No a zvláštní uznání bylo přiznáno Cuvée Lambikstoemper 2014. To bylo, k oslavě 19. edice alsemberského beerweekendu, pečlivě namícháno ze tří lambiků (2010-2012) pivovarem Boon.

    Mezi ostatními pivy překvapil Victorius od 4 Pajot z Vlezenbeeku. 7,5 ABV ejlík, uvařený na počest Victor Boina, belgického olympionika, letce, žurnalisty, donátora a humanisty, který v Antverpách v roce 1920 poprvé složil olympijskou přísahu za všechny sportovce, byl snad ještě drsnější než výše uvedený spontánně fermentovaný Den Herberg. Victor Boin soutěžil, mimo jiné, v plavání. Victorius by ho nepochybně hnal na druhou stranu bazénu rekordní rychlostí – neb by mohlo dojít k maléru!

    U kategorie bruselských a ostatních piv získaly od naší skromné skupiny nejvíce bodů Tanteke od En Stoemelings, Stoner Witch od No Science a Blond 8 od Het Nest.

    Mimochodem, milovníci lambiků jsou převážně vysocí štíhlí chlapi, kteří mají namísto panděra obrácený lavor. Naši pupkáči by měli jít do sebe a absolvovat alespoň roční ozdravou kůru. Nakonec, jak jsme zjistili, pár lambiků čepovali organizátoři do dřbánů z pártyboxů… Pro bezpečný import do rodných luhů a postupnou nápravu zgychané postavy by to mohlo být ideální řešení.

  2. Tento komentář patří k předchozímu noname studijnímu materiálu, věnovanému bloggerově bleskové návštěvě Bruselu a několika jeho dojmům. K článečku bez názvu se však nelze přihlásit, činím tomu tak touto cestou. Nakonec, všichni jsou už v Belgii…

    BRUSSELS BEER PROJECT A DE LA SENNE – DVA Z 10 MIKROPIVOVARŮ V BRUSELU

    Na produkci brandu Babylone crowdfundingové společnosti Brussels Beer Project (BBP) se podílí mimo jiné řetězec supermarketů Delhaize (z Česka vymazaná Delvita), který pivovaru denně dodává neprodaný, ale stále čerstvý chleba. Ten BBP zakvasí (500 kg chleba na 40 hl pivisa), smíchá se sladem a kvasnicemi a nachmelí Chinookem, EKG a Crystalem. Vysledkem je belgická IPA, či ESB, či jak uvádí etiketa chlebový a hořký Ale. V každém Delhaize lze nalézt řadu povedených produktů chlapců z BBP, včetně jejich pionýrské IPA Delta. Za krátkou dobu své existence se BBP dokázal slušně prosadit, uvařit hafo nejrůznějších speciálů, často přinejmenších exotických, organizovat beerfesty od Bruselu až po Tokio, či rozmanité eventy a soutěže pro bruselskou pivní komunitu.

    Zinnebir je naopak debut pivovárku De La Senne, premiérově uvařený v roce 2002. Název pochází od řeky Senna (vlámsky Zenne). Zároveň je odvozen od slova Zinneke (obyvatel Bruselu) a od Zinnekeparade, což je neuvěřitená přehlídka všeho, co se dá postavit z harampádí, doprovázená akustickou živou hudbou a vším ostatním, co patří ke karnevalu. Pořádá se v ulicích Bruselu co dva roky a jejím posláním je, překvapivě, spojování obyvatel všech 19 bruselských komun (čtvrtí). Pokud jde o De La Senne, osobně dávám přednost jejich superharmonickému a lahodnému Jambe-de-Bois, či nízkovoltažnímu Taras Boulba. Společným jmenovatelem všech produktů De La Senne je hořkost, což nepotřebuje další komentář…

    Lambiky a geueze nejsou tou pravou manou pro každého milovníka sladochmelových moků. K úspěšné degustaci je zapotřebí, mimo jiné, dlouholetý trénink a zdravý žaludek. S různými kyseláky, údajne postavenými na spontánní fermentaci, přichází v současnosti celá řada českých mikropivovarů. Někteří glosátoři se z nich mohou zbláznit, jiní jsou rezervovaní. Leč originál z údolí řeky Senna je přece jen jedinečný. Patří k němu bakterie Brettanymyces bruxellenis a dubové či kaštanové sudy původně použité pro zrání sherry anebo portského. Plus plno dalších vychytávek, které dohromady vytvářejí lokální unikum.

    Nakonec, kdo nevěří ať tam běží. A to hned zítra a v neděli, 25-26/8/2018, kdy se koná v Alsembergu poblíž Bruselu 19. Lambikstoemper Beer Weekend, beerfestival organizovaný lambikgeeky. Na čepu přímo z barelů popř. láhví bude k dispozici 16 pivisek zařazených do kategorie bruselská piva a 21 v kategorií jiná piva. Plných 65 vzorků (!) od 17 producentů (Belle-Vue, Boon, Boon/Mikkeller, De Cam, Den Herberg, De Troch, 3 Fonteinen, Girardin, Hanssens, Horal, Lambiek Fabriek, Lindemans, Lindemans/Mikkeller, Mort Subite, Tilquin, Timmermans, Vandenbroek) se pak skví v hrdé kategorii spontánní fermentace.

    A jak jinak, beerlist doplní tři vzorky od slavného to Brasserie Cantillon.

    PROOST!

    • Všechna piva jsou údajně PH kyselá. Ale lambiky,gueze berlinen weissbiery či gose opravdu vyžadují krom zdravého organismu též velikou dávku tolerance. S radostí ochutnám, leč nemusím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>