Bzenecké pivobraní

Znalcům české geografie ihned přijde na mysl, že Bzenec bývá spojován spíše s alkoholickým nápojem vyrobeným z ušlechtilých hroznů. Nicméně v zámeckém parku v onom jihomoravském městě v osudnou sobotu teklo pivo skutečně hustým, takřka jednolitým proudem.

Stánků bylo dostatečné množství, takže i přes hojnou účast žíznivých a nadržených pivopijů se netvořily u zdrojů nepřístojné fronty. Nejvíce výčepů nabízelo standardní světlou kvasnicovou Kněžihorskou dvanáctku, čepovalo se též pivo černé. Nechyběly však ani místní pivní speciály. Výborný ležák medový (ačkoliv na můj vkus přece jen o pár jednotek sladší) a dle mého názoru nejpovedenější lokální pivo zázvorové, které disponovalo mnou tak vždy preferovanou vyvážeností jednotlivých složek a chutí. Všechny druhy měly jednotně 12 stupňů . K chuti však přišla i klasická desítka Janáček z Uherského Brodu, zvláště když si lehce znavený konzument potřeboval na čas odpočinout od přínosných degustačních zážitků, ale přesto chtěl kontinuálně udržovat svůj momentální euforický stav. Organizačně bylo dobře postaráno i o jídlo – klobásy, párky, zvěřinový guláš, a rovněž upoutal bohatý program – povětšinou ve stylu hostujícího Moravského Slovácka. Plocha parku byla rozehrána spektrem pestrobarevných lidových krojů a ačkoliv již byl podle kalendáře konec měsíce června, organizátoři demonstrovali jak se kolektivně staví tradiční májka. Snad jen té dechovky tam bylo alespoň zpočátku moc.Pak country a bigbít přišel na řadu až pozdě večer, kdy již byla většina účastníků pitím Kněžihorských ležáků víceméně unavena. V programu snad nejvíce zaujala Chmelobrana Žatec se svým speciálním vozítkem – šlápohybem, kde pijáci u centrálního pultu při konzumaci piva šlapali do bicyklových pedálů a bizarní monstrum, snad inspirované příběhy Foglarových Rychlých Šípů se pod řízením ve předu sedícího šoféra pohybovalo po areálu slavností. K večeru přijel na blízké improvizované parkoviště žlutý vůz značky Ferrari. Fámy, že se jedná o nové auto majitele bzeneckého pivovaru p. Radka Patáka se sice ukázaly býti nepodloženými, ale přesto přejme podobným nadšencům  ve vaření poctivého českého (i moravského) piva mnoho zdaru a vyprodané pivní festivaly.

Příspěvek byl publikován v rubrice Publikovali jsme a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>