Nové moravské přírůstky

Ekonomové brblají, ale je to marné. Je to tak. Můžeme s tím nesouhlasit, ale to je taky to jediné, co se proti tomu dá dělat. Čím je hospodářská krize hlubší, tím se v ČR více chlastá a vznikají tak mnohé nové minipivovary.

Pivovárek v Třinci se nenalézá nikde v centru onoho města, nýbrž v katastru 11. městského obvodu Karpentná blízko malebných hor a česko-polské hranice. Pivo se již pár měsíců vaří v areálu místní kotelny. Varna na 250 litrů pochází z dílny pivních podnikatelů, kteří před několika lety revolučně provozovali minipivovar v Žabni v okresu Frýdek Místek. Třinecký sládek pan Čupek je sice čerstvě rekvalifikovaný, avšak pod odborným vedením profesionálního sládka z již pivně zavedených Hukvald dokáže uvařit skutečně dobrý mok. Přestože byl původní záměr vyrobit světlou kvasnicovou dvanáctku, první várka vyšla na jedenáct stupňů a barva ležáku je překvapivě čirá a až červenozlatá. Pivo příjemně voní a je velice osvěžující. Příští várky již mají být vařeny s pomocí zařízení na úpravu v oné oblasti poněkud nepoddajné vody. Pivovar pro své Třinecké kvasnicové pivo (oficiální název) aktivně hledá odbytiště. Prozatím je jej možno ochutnat v hospodě v nedalekých Oldřichovicích, nebo zakoupit sud či nechat si naplnit vlastní nádobu přímo v pivovaru.

Další provozovna tohoto druhu, tentokrát v Přerově je podnikem naprosto odlišným. Pivnice i restaurace minipivovaru Parník mají příjemné a útulné prostory, bohužel jsem si nevědomky pro návštěvu vybral  jedno sobotní odpoledne kdy probíhaly v Přerově nepoklidné demonstrace, takže interiér pohostinského zařízení byl téměř prázdný a tímpádem i nezvykle tichý a smutný. Dekorace je ve stylu historické lodě, poněkud laciná, avšak ve vztahu k hospodě ji nelze nazvat kýčem. Na čepu místní 10° Námořník, 12° Kapitán (podobnost s někdejším ležákem z Děčína čistě náhodná) a polotmavý speciál 13° Pirát. Kvasnicové pivo obligátně zakalené, ovšem bez jiskry, chuť standardní, která sice vyniká nad chuťovou neutralitu průmyslově vyráběných kleštěnců, avšak chybí ji potřebná osobitost. Nejpřijatelnější je tak nakonec polotmavá 13°. Pivo je podáváno za předpisové teploty, prospělo by mu však o něco méně sycení CO 2. Pivní tácky a sklenice jsou prozatím ve výrobě takže pivovar nemá ještě oficiální logo a návěští se jménem minipivovaru zdobí profláklý obrázek PEPSI. Personál restaurace měl v průměru asi 20 let, což je možná prospěšné pro předpokládanou rychlost obsluhy (energie, dobrý zdravotní vztah), o pivu, které prodávají však mnoho neví a je zbytečné klást jim na toto téma složitější dotazy. V každém případě je však každý alternativní pivovar na našem nevyzpytatelném trhu vítán a je třeba odpovídajícím způsobem jej podporovat.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Publikovali jsme a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>