Bílá místa na pivní mapě

Síť našich pivovarů uspokojivě houstne. Přesto však zde lze nalézt i bílá místa.

Moravskoslezský kraj má dnes skoro 30 pivovarů. Když to srovnáme s rokem 1989 kdy jich bylo 8, můžeme se oprávněně radovat. Bohužel Radegast s Ostravarem naši regionální scénu stále ještě ovládají, situace však není zdaleka tak beznadějná jak před 10 – 15 lety.Většina současných moravskoslezských minipivovarů je koncentrována v okolí Beskyd a dnes již také na Karvinsku. V Ostravě máme 3, Franc se vyrábí v Hlučíně, kde vaří Chachárek není legálně známo. Od Opavy na západ však začíná neúrodná zem. Pivovárky stále chybí na podhůří Hrubého Jeseníku nebo v Oderských Vrších. Městečka jako je Fulnek či Vítkov stále na své provozovny čekají. Situaci úplně na západě zachraňuje ušlechtilý rýmařovský Excelent.

Olomoucký kraj je vybaven velice dobře. Po založení minipivovaru v Troubelicích vznikla dokonce jakási pivní spojnice mezi centrem Olomoucka a její severní – jesenickou částí. Je radost cestovat po Hané a okolí…

Dobře obsloužen je i kraj Jihomoravský. Brno je zlatá loď a je tam možno sehnat neskutečné množství různých piv. Na jih od Brna je již krajina prázdnější a nával pivovarských podniků pak začíná hojně na hranicích s Rakouskem (Moravský Žižkov, Dolní Bojanovice, Mikulov).

Kraj Jihočeský je zaplňován minipivovary strategicky, takže i když by se na jeho území ještě určitě spousta pivovarů vešla, při pohledu na mapu je pivař s výsledným prozatimním obrazem celkem spokojen.

Podobně utěšitelná je i současnost v kraji Ústeckém. Pivovary rostou a region tak naštěstí postupně ztrácí své hanlivé označení pivní pouště.

Na Liberecku je nejvíce pivovarů v jeho středu a pak ještě razí pivovárek Novosad v Harrachově, který je umístěn na hranici s krajem Hradeckým. Přidat!

Slušná je pivní situace v krajích Pardubickém a Královehradeckém. Nejvíce tamějších pivovarů je soustředěno na jejich společné hranici. Při letité vzájemné nevraživosti Hradečáků a Pardubičáků lze v budoucnu očekávat územní spory.

Není to špatné ani na Vysočině. Vedle 12 minipivovarů stojí na západní straně čtyřčlánkový ochraný val regionálních provozoven Poutník, Bernard, Rebel a Chotěboř (na severu ještě posílen o Rychtáře) proti invazi SAB Milleru ze západu.

V Praze se nalézá v současnosti plných 22 pivovarů a ve Středočeském kraji dalších 34. Nejhustší koncentrace u nás.

Plzeňský kraj vypadá na první pohled lákavě (před 15 lety tam byl jen Urquell, Gambrinus a Chodovar), nicméně by měl zapracovat na své jihozápadní části. Tam je to dost bída a obyvatelstvo z trudomyslnosti může propadnout Gambáči.

Nejméně je pivovarů v kraji Karlovarském. Věřme, že pokrok pronikne i do tohoto zdevastovaného regionu.

V poslední době je uspokojivě zásoben i doposud poněkud zanedbaný region Zlínska. Pivovary vznikají v okolí Beskyd i blízko samotného Zlína.

Takže věřme, že současný trend vydrží a konzumujme….

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>