Budějovické cryopivo

Náš poslední státní pivovar Budvar při neustálém vedení sporu s firmou Anheuser Busch o ochrannou známku Budweiser zřejmě neví roupama co dělat. Jeho posledním šlágrem je tzv. cryopivo.

Viděl jsem na internetu nejasnou reklamu a více jsem se dočetl na budvarských stránkách. Jedná se o pivo ve stylu eisbock, v tomto případě však dovedené vskutku do krajnosti. Celý projekt je založen na jednoduchém a v historii nikterak novém principu. Dle neúprosných fyzikálních zákonů voda mrzne při 0°C, zatímco líh snad při -273°C (asi 0 v Kelvínech). Proto když se pivo zmrazí a postupně se odstraňuje ledová krusta, mok získává na síle a procentech alkoholu. To věděli pivomilní Němci již před několika sty lety a své bocky si takto příležitostně vylepšovali. Dnes průmyslově vyráběný eisbock může mít zhruba 8 – 10°(ale i více) procent alkoholu.

Cryopivo využívá této technologie, avšak v konečném výsledku dosahuje alkoholu až 20% a stupňovitost je inzerovaná na něco přes 40°! Zdá se to samoúčelné, ale tento bizarní produkt si zajisté své zákazníky najde. Už pro svůj způsob podávání a cenu, která se naprosto vymyká cenové koncepci našich a i drtivé většiny zahraničních piv. Cryopivo se vyskytuje ve speciálních láhvích, které jsou hluboce zmražené. Po případném objednání je nádoba na chvíli vystavena pokojové teplotě a pak je speciální technologií z ní získán tento extrémně koncentrovaný sladovo – chmelový nápoj přímo na stole v restauraci.Z litru a půl roztoku maximálně 350 ml kapaliny, což je zhruba objem malého piva. Cena jedné porce je zhruba 300 – 400 Kč, což samozřejmě předpokládá, že se o ní rozdělí více zvědavých pijanů. Dle popisu lze cryopivo považovat za jakýsi pivní aperitiv, kterým se jen doplní konzumace běžných piv.

Je ku podivu, co se vše v našem pivovarském průmyslu dá vymyslet. Nicméně proti gustu žádný deputát a ať již tuto laskominu budou degustovat zazobaní snobové nebo pivní zvědavci, přeji jim tímto dobrou chuť!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Budějovické cryopivo

  1. Eisbocky mám rád, tak jsem zvědav. Díkybohu je v Pivovarském domě občas v prodeji Schneiderův Aventinus, ovšem luxusního zážitku se mi dostalo v belgickém minipivovaru Sruise – eisbock s 26% alkoholu, dva roky starý. 0,08l za dvě eura. kdybych mohl, dal bych si skleničku každý večer. No uvidíme, co předvede Budvar, i když mám neblahé tušení, že srovnání se Struise nesnese…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>