Černý Medvěd černé umí

Je to už rok a půl, co jsem si zajel na degustaci do Jablonného nad Orlicí.

Byl jsem tenkrát celkem spokojen. Budova pivovaru Černý Medvěd z konce 16. století byla vzhledná a v interiéru bylo možno nalézt chutné pivo. Nejvíce mne tenkrát oslovil Porter 16°.

Včera jsem měl příležitost okusit pivo z Jablonného znovu. Tentokrát se jednalo o černou 13°. Pivu tohoto typu se obecně přezdívá „Flekovské“. Je to proto, že černá 13°se od nepaměti vařila právě v tomto našem nejstarším minipivovaru, který fungoval již od roku 1499 a jako jediný svého druhu přežil až do současnosti.

Obecně se u nás černé 13°vaří poměrně chutné. Podle mne je třeba pečlivě vybalancovat všechny jednotlivé složky, ať pivo není příliš sladké nebo pražené, což se při dané barvě a stupňovitosti přímo nabízí. V případě Černého Medvěda se dílo podařilo. Mok zprvu trochu působil, že má trošku nižší říz, ale při správné teplotě plně rozvinul své chuťové spektrum. Rovnováha mezi hořkostí a obligátní nasládlostí byla vkusně nastavena tak, že jsem nabyl dojmu, že tento mok by mohl chutnat oběma pohlavím (u dalších 86 si nejsem tak jistý). Praženost zůstala poměrně latentní, ale truňk vykazoval velice jemné a příjemné doznívání s troškou chlebovitosti, která dodávala onomu pivu punc naprosto přírodního produktu.

Medvídek byl dobře pitelný a vyprázdnit 1,5 l láhev v relativně krátkém čase pro mne nebyl žádný problém.

Mimochodem, byl bych zvědav na flekovské světlé. Trochu mi to připomíná albinismus u afrických černochů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Černý Medvěd černé umí

  1. Ano ano, byl jsem tam, když ho slavnostně naráželi, ale nakonec jsem si ho nedal, mě by asi nechutnalo, ani kdyby bylo úžasný – důvod – 70 KČ / 0,4. A k tomu řvoucí harmonika, aby si lidi nemohli povídat.

    Jinak v tom Medvědovi jsem byl taky před rokem a půl, konkrétně 2. týden v květnu 2019, panu majiteli patří i pizzerie naproti na horní straně náměstí a několik hotelů.
    Tam bych se ještě někdy chtěl zastavit, na dýl, třeba na 2 noci, udělat si tam nějakou tůru.

  2. Nevím, jak to dopadlo, ale před časem proběhla v médiích zpráva, že U Fleků budou po 177 letech vařit světlé pivo. Podle internetových článků měli pivo čepovat už koncem září. Spolumajitel pivovaru Brtník chce U Fleků vidět více tuzemců. Opravdu by mě zajímalo, jestli to všechno klaplo a jestli se pivko povedlo.

    • Ano, je to pravda. Světlé pivo by už mělo být hotovo. Jsem zvědavý. Prodavač z Mozaiky my sdělil, že možná bude možné sehnat vzorek i v Ostravě (S černou 13° se to podařilo).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>