Cizincem ve vlastním hlavním městě

Praha pro mne mívala krásnou atmosféru až do roku 1991, kdy jsem na místě své oblíbené trafiky v centru města našel bezpohlavní obchod s PU, becherovkou a sádrovými trpaslíky.

Praha opravdu drží krok se světovými metropolemi, co se týče cen. Již asi před 12 lety jsem na letišti (tehdy ještě Ruzyni) pil Gambrinus (nevím proč) za 149 Kč. Dnes jsou ceny možná ještě tak 2x vyšší, což tak zhruba odpovídá Abu Dhabi.

Do slušného pivovárku si v hlavním městě cestu vždy najdu. Povětšinou se však snažím vyhnout centru. Když jsem se však minulý týden rozhodl ochutnat blatenské v Monarchu, nebylo vyhnutí.

Po cestě jsem se ještě zastavil „na jedno“ v pivovaru na Národní třídě. Prý jsou tam ještě lidské ceny. 0,4 l za 45 Kč by ještě šla, ale malá porce naprosto průměrných buřtů na černém pivu za 140 již byla docela přeháňka. Navíc filtrovaná světlá 11° bez patřičné hořkosti o osobité chuti ani nemluvě.

V Monarchu na libácké ulici Na Perštýně jsem byl zpočátku jediným hostem, než vstoupila skupina asijských turistů. Půllitr polotmavého Kohouta z Blatné mne vyšel na 60 korun a byl naštěstí vzorně ošetřený. Jinak ceny pro běžného Čecha naprosto demotivující. 4 cl tuzemáku za 99, whisky běžně kolem tří stovek, právě probíhala gastronomická akce – degustace steaků. 4 různé druhy steaků určené pro 4 osoby skoro za čtyři tisíce. Lupiči!

Jdu si spravit náladu do doposud slušné pivnice U medvídků. Slušně natočený budvar mi sice moc nejede, ale cítím se chvíli konečně jak ve své vlasti. Naproti u stolu sedí herec Petr Kostka Zítra vstanu a opařím se čajem.

Během mého zoufalého útěku na metro potkávám dlouhé kabriolety pro projížďky městem a občas nějakou drožku. Obchody nacpané předraženými kýči a nápisy výhradně v angličtině. U nás neexistuje nějaký jazykový zákon? V hospůdce U Vejvodů jsem pil ještě asi před 32 lety desítku za 2.50. Dnes tam našinec není vítán. Jen pojďte dále, cizinci. Tak poznáte nejlépe, jak se žije v naší krásné demokratické zemi. Jen kdybyste chtěli potkat nějakého autentického Čecha, musíte se dostat z tohoto hektického centra.

Naštěstí máme stále možnost výběru. Před pár lety v Bohnicích stál půllitr 12°něco přes 20 Kč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Cizincem ve vlastním hlavním městě

  1. Nejde o Carmen Mayerovou, Kostkovu manželku? Nelly Gaierová už je nějaký ten pátek v hereckém nebi, nejmíň 20 let. :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>