DPO

Někdejší podnik Dopravní podnik města Ostravy nemíval příliš dobrou pověst. Dokonce se mu říkalo „ostravská doleva“….

Natřískané tramvaje i autobusy, zejména v době dopravní špičky, častá, nevypočítatelná zpoždění. Když jsem dojížděl do školy kolem sedmé hodiny ranní, často jsem se obával, že na potřebné zastávce se mi přes dav spolucestujících nepodaří vystoupit.

Dnes mám nástupnickou firmu DPO docela rád. A to nejvíc nejspíš proto, že nerad jezdím autem. Mám svou ODIS kartu a při současných cenách se mi to vyplatí.

Občas nějaká ta výluka, avšak registruji pouze minimální zpoždění a flexibilitu zaměstnanců vzniklé problémy řešit. Navíc dnešní chytré telefony najdou příslušné spojení a tak je cestování DPO či spřátelenými linkami ODIS pohodlné.

Zejména vás dovezou tyto dopravní prostředky na pivo.

Pivovar Qásek je umístěn do centra města a kol jede spousta, zejména trolejbusových spojů (102, 104, 105, 107, 108, 109). Zastávka se jmenuje Husův sad. Možno dojet i tramvají na zastávku Důl Jindřich.

Ke stejně starému (2007) , ovšem o poznání luxusnějšímu pivovárku, který se zove Zámeček Zábřeh zajíždí autobus č. 48 na stanici Závoří. Je si však třeba vzít dostatečné množství peněz nebo platební kartu.

Hoppy Dog sídlí kdesi ve Vítkovicích, ale svá piva čepuje v hospůdce na Poštovní ulici. Dojezd tramvají na Stodolní nebo trolejbusem k Husovu sadu.

Do Heřmanic jezdí autobus č. 49, který stojí hned vedle Besedy, kde se vaří Heřmanické pivo. Tento dopravní prostředek staví spolu s trolejem č. 106 u ruiny budovy bývalého dolu Rudý říjen, kde mimochodem sídlí i minipivovar Troll. Na oněch místech však není hospoda, naštěstí Trolla čepují celkem pravidelně některé vybrané ostravské podniky.

K martinovskému Garážmistrovi jezdí spolehlivě tramvaj č. 4, avšak není jisté, zdali dotyčný lokál v současnosti své pivo vaří. Když jsem tam byl posledně, někdy v polovině června, byl jsem informován, že odbyt vlastní značky začne počátkem července. Mám ještě technickou poznámku  k tramvaji čtyřce. Tento spoj od dob mého raného mládí jezdil z Martinova do Přívozu (zpočátku snad na hl. nádraží, později na současnou zastávku Hlučínská. Před pár lety došlo k promíchání s linkou č. 9 a čtyřka dnes zajíždí až ke kunčické Nové huti. Stále je to pro mne nezvyklé.

Do hlučínského Avara jsem vždy z Ostravy cestoval autobusem 56. V současné době je však dotyčná hospoda (doufejme, že jen dočasně) uzavřena. Přímo z Hlučína je možno pokračovat linkou 281 do Rohova. Od Rohana, myslím jede poslední rozumný spoj kolem 20.00.

Vydáme-li se na Jih, je nejlepší použít tramvajovou linku č. 1, 17, nebo 12. Od ÚMOB Jih je to kousek do restaurace Aero na Letušku či na Pilota. Budeme-li stejnou trasou pokračovat ještě jednu stanici a kousek dojdeme po trase pěšky, můžeme ochutnat něco ze Žíznivého Dromedára.

Z Hrabůvky je možno dojít procházkou do Bělského lesa, kde mají v Kolibě výborně ošetřené Starobělské. Vždy potěší pivařovo srdce, jak mladý personál fortelně operuje s pípou a žízniví hosté popíjejí pivo dvou základních barev. Chcete-li se projít ještě dále – asi po 3 kilometrech dorazíte do starobělského Katolického domu, kde bez ohledu na vaše vyznání můžete dát ještě dalších pár kusů stejné značky.

Do Paskova jede městská linka č. 39. Ale pozor! Některé spoje končí v Hrabové na Koníčkovi, vybrané dokonce už ve Vítkovicích. Chce to prostudovat jízdní řád a hlavně mít na paměti, že přes víkendy je frekvence dosti omezena a že je možná i výhodnější použít služeb železnice.

Do vratimovského Brabčáka se dostanete autobusem č.21 a do Krásného Pole na Medojeda linkou 46. Avšak v posledním případě je třeba dbát správného směru. Na konečné stanici v Polance žádné zajímavé pivo nenajdete.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>