Eurobřečky podporují agresivitu

Stalo se to celkem nedávno. Na silvestrovský večer probíhaly simultánně oslavy Nového roku v sídlištní nálevně Kovárna „U hodin“ a v protějším pivním baru U Segala

 

U Segala sedělo v onu dobu asi 15 lidí – takřka výhradně místní štamgasti, kteří dali komorní společnosti v prostředí své oblíbené knajpy přednost před pasivním vysedáváním u čím dál trapnějších televizních pořadů. Pila se kvasnicová i filtrovaná piva z malých pivovárků a v šenku vládla pohodová atmosféra.

Idylka byla narušena až hlukem z protějšího šantánu. Na Kovárně se strhla velká rvačka, před budovou pobíhal polosvlečený nepříčetný opilec a ke zvládnutí situace bylo nutno volat policejní hlídku.

Tato epizoda jen potvrzuje známou pravdu. Šizené, polosyntetické produkty nadnárodních společností podporují agresivitu. Alkohol obsažený v nedoležené a nepřístojně upravované kapalině není kompenzován příjemným chuťovým zážitkem, který vlastně pivo dělá pivem a vede tak k frustraci pijáka. Podvědomý negativní dojem z často neúměrné konzumace těchto utrejchů pak spustí zpočátku snad obrannou, brzy však již ryze útočnou reakci. Radegastem nebo, nedej bože, Gambrinusem (Gambrinem) intoxikovaný jedinec je pak vulgární, vztahovačný a často sahá k násilí. Vadí mu, že prohrává jeho oblíbený fotbalový klub, že ho odmítá namátkově vybraná žena, že se opodál nějací lidé baví o něčem, čemu on sám nerozumí, že mu šéf sáhl na prémie. Rychlokvašák v něm vzbuzuje pocit, že všichni jsou proti němu a nikdo mu nechce porozumět a hodlá ztrestat celý svět. Nezřídka též Gambáčník vybíjí svou agresivitu na předmětech neživých jako je třeba cizí majetek, není-li nic v dosahu, obrací svůj hněv zpravidla sám proti sobě.

Probuzení nepoučitelného chlastometra bývají trpká. Chemie z nezdravých piv působí negativně na mozek, žaludek i játra, bolí jak hlava, tak i pěsti od odvetných ran do stěn sociálního zařízení. Houby tím dokázal. Baník stejně prohrál a jeho vyhlídnutá žena má nepochopitelně ráda svého legitimního manžela, který třeba shodou okolností fandí místo nestabilním sportovním manšaftům malým nezávislým pivovarům.

Za dlouhá léta osobní účasti na přehlídkách,festivalech a slavnostech malých a středních pivovarů jsem se nesetkal s většími projevy agresivity a násilí. Pestrost nabízených značek nutí přítomné nejen k zamyšlení a tvorbě individuálního plánu jak objevit co nejvíce nových piv, ale vede také k degustačním zážitkům, které je třeba hodnotit, analyzovat a reprodukovat. Je škoda, že třeba organizátoři velkých hudebních festů jsou stále pod vlivem nadnárodních pivovarských koncernů, které jsou sice schopny akce částečně sponzorovat, dodávají však pivo, které je nekvalitní, nechutné a ovlivňuje jeho konzumenty k dělání bordelu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Eurobřečky podporují agresivitu

  1. Jestli to nebude zkrátka tím, že primitivům je jedno, co pijí, zatímco aspoň trochu inteligentní lidé (kteří se do hospody nejdou poprat) si pivo vybírají.

  2. Martine, zmíněnou Kovárnu jsem navštívil s přáteli 27.12.2013 poprvé a naposled právě proto, že i v celkem brzkých hodinách se hospodou potácejí nepříčetní provokující hools s jedinou tupou touhou v očích – vyprovokovat bitku. Servírky oslovují zásadně nejvybranějšími invektivy. Z kulinářských zázraků této knajpy se léčím ještě teď. Prostě Never More! Zlatý Segal!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>