IPL

India Pale Lager je hybridní styl, který u nás vznikl poměrně nedávno.

IPA se už po léta drží na čele žebříčku našich minipivovarských hitparád a nebyla zatím sesazena rovněž populárními kyseláky, jak to předpovídal asi před 5 lety jistý americký prorok v amsterdamské nálevně Beer Temple.

Na celé, dnes již chronicky známé historce o jejím původu se mi nejvíce líbí, že při zásilkách onoho silného piva do Indie bylo doporučeno ředit je vodou 1:2, ale nikdy to nikdo neudělal.

Ejl se vyrábí jednodušeji nežli ležák, nemusí se při varném procesu pečlivě hlídat teploty a je mnohem dříve hotový. Navíc zpravidla bývá chmelený aromatickými cizokrajnými chmely a tak má u fanoušků minipivovarů, popř. domácího vaření komerční úspěch.

Klasický český (ale i např. německý) ležák nebývá tak navoněný, ale poskytuje svým sofistikovaným konzumentům mnohdy komplexnější chuťový zážitek.

A tak byla jen otázka času, kdy někoho napadlo tyto dva styly zkombinovat.

Někdy vzniklo jisté hybridní pivo když se např. svrchními kvasnicemi zakvašovalo za nízkých teplot a ty se pak do jisté míry chovaly jako kvasinky spodní. IPL by však měl být regulérní silný ležák vonící aromatickým chmelem.

Nedávno jsem ochutnal IPL z břeclavského pivovárku Frankies. Masivní 0,75l láhev s pestrou akční etiketou a nevlasteneckým názvem Fuckin´ Five Fingers. Vhodné pivo pro chladné jarní večery. Silných 5,8% alkoholu a až štiplavá intenzivní příchuť chmele. Jaké byly použity druhy se bohužel výrobce v kusých informacích nezmiňuje.

Kdyby mi někdo řekl, že piju regulérní ipu, asi bych mu slepě uvěřil.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>