Jak proběhla vánoční degustace

Ve čtvrtek 19. prosince proběhla v naší pivotéce degustace silných (a drahých), povětšinou zahraničních speciálů.

Akce plánovaná na 17. hodinu začala asi o 20 minut později, neboť se někteří účastníci scházeli jako přísloveční švábi na pivo. První kolo bylo zahřívací. Belgický Saison Dupont měl 6,5% alkoholu, byl nasládlé chuti a jako skoro všechny vzorky onoho odpoledne pocházel z robustní sedmičkové láhve se sektovým uzávěrem. Francouzský Vivat Tripel byl již o pár procent silnější, překvapila nás jeho světlá barva – konzument očekával podle údajů na etiketě i podle samotné její barvy něco o poznání tmavšího. Ze slušného průměru nevybočil ani speciál Bon Voeux. Nemohl jsem si pomoci, ale cítil jsem v těchto vzorcích stopové prvky cukrové třtiny ačkoliv jsem ji nikdy v její surové formě nekonzumoval.

Byl čas na změnu. Ta se dostavila v podobě německého pšeničného dvojitého bocku v barriquové verzi. Mein Aventinus od bavorského Schneidera je skutečně pivo pro sofistikované pivaře. Na první napití šokuje nakyslost, která provokuje až podezření, že výrobek je prošlý a tudíž zkažený. Tento primární vjem se však téměř vzápětí zakulatí do ušlechtilé kyselkavosti, která jen doplňuje nádherně komplexní chuť. Vůně dubového dřeva zřejmě nasáklého vínem je ve vzorku znát. Přičichnete-li si k láhvi, cítíte korek, který však harmonizuje se všemi čichovo-chuťovými přívlastky tohoto německého skvostu. Luxusní je i cena – plných 280 Kč za láhev.

Belgický Cuvée de Chateau ze známého pivovaru Kasteel je rovněž lahůdka. Vysoký obsah alkoholu zde však provází i atraktivní hořkost, takže toto pivo je o to pitelnější…

Nejvíce jsem se těšil na jediný český vzorek – pivo Vykulenec z repertoáru doposud ne plně funkčního pivováru v Kostelci u Prahy. 19°Baltic Porter dozrává v dubových sudech po katalánském červeném vínu. Výsledkem je pivní portské – nedá se o tom psát, je třeba ochutnat.

Na závěr degustace jsem vyhlásil anketu s jedinou otázkou: Chcete okusit nejdražší pivo naší pivotéky, belgický certifikovaný pivní sekt Deus? Odpověď byla kladná, protagonisté si udělali radost na vánoce. Deus je pochoutka, ale osobně bych za láhev 599 Kč nejspíš nedal.

Akce se povedla, takže by bylo záhodno ji někdy zopakovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>