Jak se slon bál očkování

Někdy koncem 60. let přišel do kin krátký animovaný film pro děti.

Byl to příběh slona, který měl panickou hrůzu z očkování. Dokonce se někam schoval a musel být na zdravotní středisko předveden. Tam ovšem zjistili, že má příliš tlustou kůži a tudíž očkování není možné. Nato bohužel slon onemocněl a musel do nemocnice.

Já, jako asi většina dětí jsem bral očkování jako nutné zlo. V předškolním věku jsem panikařil a dělal scény, na škole jsem se zklidnil, ale když přišla do třídy paní doktorka, nikdy jsem z toho nemíval dobrý pocit. Nepamatuji si na žádné výraznější vedlejší účinky. Jen strup na rameni po očkování proti TBC mi dělal problémy asi měsíc a po tetanovce jsem obvykle dva dny kulhal. V pozdějším věku jsem se nechával očkovat naprosto dobrovolně (zejména před cestami do exotických oblastí) a tak jsem prodělal vakcinaci proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, klíšťové encefalitidě a dokonce dvakrát i proti žluté zimnici.

Dnes se otázka očkování dostává opět do popředí pozornosti. Už po řadu let probíhají diskuze o jeho bezpečnosti a čím dál více lidí (zejména rodičů malých dětí) se přidává na stranu tzv. „odpíračů“. Když již v roce 1796 britský vědec Jenner zahájil éru této prevence experimentální vakcinací proti černým neštovicím (Variola Vera) předznamenal tím pozdější vítězství nad v oné době zhoubnými chorobami. Tak byly neštovice prakticky vymýceny v roce 1980, v civilizovaném světě takřka vymizela dětská obrna a snížilo se i nebezpečí TBC (Dr. Koch 1880).

Dnes je situace údajně jiná. V hexavakcínách (látkách proti více nemocem) se prý vyskytuje škodlivá rtuť a z naočkovaných ratolestí se pak stávají autisté. Když tak sleduji dnešní mladou generaci, tak bych i řekl, že něco na tom bude.

Letošním hitem je však bezesporu očkování proti koronaviru. Globální bouda na lidi se dostává do svého finále. Zbídačelý a vystresovaný lid vděčně vzhlíží ke své kýžené spáse. Vakcinace je záchrana! Vakcinace je jediné (konečné) řešení! Světoví elitní vědci a laureáti Nobelových cen sice za minimálně celý rok o inkriminovaném viru „stále moc nevědí“ a nejsou schopni se shodnout na účinném antivirotiku, vakcínu však v rekordní době vyvinulo hned několik renovovaných  farmaceutických firem. Zkusme zavrhnout některé odvážné konspirační teorie o mikročipech či Gatesových plánech na rapidní snížení světové populace a zamysleme se jen nad potenciální bezpečností takovéto urychlené očkovací látky.

Svět je svět, ale my žijeme v České Kotlině, která má svá mnohá specifika. Včera o tom byly podané mnohé důkazy v pořadu ČTV Máte slovo. Hned zkraje musel ministr zdravotnictví, který se tentokrát konečně do studia osobně dostavil přiznat, že hned zkraje pár desítek (možná i stovek) doručených vakcín použili přednostně papaláši se svými rodinami z okruhu Ministerstva zdravotnictví a snad i některých privilegovaných lékařských ústavů. To se stává. Zejména v naší vlasti, kde protekcionismus, papalášství a korupce kvete čím dál barvitěji. Dále byla nastolena otázka dostatečného množství a dostupnosti dotyčné spásné vakcíny. A to jsme se dozvěděli věci! Fašistická vláda a její pohůnci, kteří již skoro rok astronomicky zadlužují stát, ničí podnikání a svou zvrhlou zvůlí devastují naše životy, poslední cca tři měsíce konstantně vyhrožují, že z nedisciplinovaných neočkovaných jedinců učiní typické občany druhé kategorie, kteří neseženou práci, nebudou smět navštívit kino nebo restauraci a ani nevycestují do zahraničí. Přitom počet dostupných vakcín je v současnosti mizivě nízký. Je zveřejněno, že vedle prominentních papalášů bylo jednou dávkou prozatím naočkováno od 27. prosince pouze 85 000 osob. Stejný počet vakcín je údajně připraven pro druhou dávku, do té doby prý žádná jiná vakcínovaná osoba nepřibude. Povýšený řadový pediatr Blatný neměl řádné argumenty na výtky ostatních účastníků diskuse ani na předložené srovnání se státem Izrael, který byl pro naše diktátory vzorem tím, že již dvakrát proměnil zemi na masový koncentrační tábor (což mu bylo hovno platné) ale na druhé straně dnes má údajně proočkováno skoro 80 % své populace. Během dvou týdnů, když se u nás naočkovalo cca 85 000 lidí, v Izraeli to byly 2 miliony. Blatný blekotal, že v našem případě o přidělování vakcín rozhoduje samotné EU a že můžeme být rádi, že vůbec nějakou dostaneme, neboť jako samostatná země bychom díky své rozloze ostrouhali(?). Izrael je na tom prý lépe proto, že jsou tam pořád války(???). Pak k otázce promoření a kolektivní imunity řekl dotčeně, že jedna jeho kolegyně dostala třikrát kovid a nakonec na to umřela.

V pořadu naštěstí vystoupil i erudovaný odborník epidemiolog prof. Jiří Beran, který se sice ke svému ve srovnání diletantímu kolegovi choval profesionálně korektně, nicméně jinými slovy opakoval své odborné tvrzení, že u zdravého jedince bezprostřední opakovaná nákaza není možná. Trpělivě pak vysvětloval jedné přítomné vyděšené občance (a s ní i televizním divákům) princip fungování vakcíny, zejména, že nepředstavuje žádné nebezpečí a že případné vedlejší účinky jsou vzácné i u jiných běžných vakcín. Přesto očkování nedělal žádnou reklamu.

Takže mne napadá scénář: Nadále se bude manipulovat s čísly systému PES, aby byla naše společnost dál rozdělována, stresována a protiústavně omezována. Nejsem zběhlý v matematice, ale mám dojem, že při nastaveném tempu očkování pod taktovkou zhoubné EU tento proces potrvá několik věčností. Do systému se může přihlásit každý občan, otázkou je, kdy na něj přijde řada. Zatím nenaočkovaní budou zbaveni občanských práv (stejně nám jich moc nezbylo) a v neustále prodlužovaném stanném právu bude horních 100 000 dále vesele krást. Vakcína má být sice zadarmo, ale i pořadník se dá za nějaké „všimné“ přeskočit.

Možná to vidím příliš kataklysmaticky. Je spíš pravděpodobné, že národ se promoří, virus oslábne a přestane být mediálně zajímavý. Pak snad již otázka očkování nebude tak žhavá. A možná se k tomu covidu konečně začnout lidé chovat jako k normálním chřipkám, které jsou tady s námi po celá staletí.

Včera jsem se prošel po sídlišti. U okénka místní pivaři i v mrazu popíjeli točený Radegast z kelímků a o kousek dál dav dětí se svými rodiči využíval vzácného sněhu k zimním radovánkám. Na výplody chorých mozků s máslem pomazaných hlav všichni evidentně srali.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>