Kalný Malešov

Když se naše do té doby komunisty svázané pivovarnictví začalo konečně svobodně rozvíjet, objevily se v hospodách první „kvasničáky“.

Zpočátku to byl pro konzumenty šok. Pravda, tzv. piva kvasnicová byla známá i dříve. Vyskytovala se však jen velice vzácně a převážná většina pivní veřejnosti o nich neměla žádný pojem.

Když začal v létě 1993 po 99 letech opět vařit pivovar v Hlučíně, měli již jeho tehdejší majitelé svou prvotní představu o své distribuci a v naději novou značku rozvezli asi do 10 hospod.

Výsledky byly katastrofální. Ve všech obsloužených provozovnách se nevědomí hosté proti nefiltrovanému moku hystericky bouřili. Navíc nezkušení hospodští neuměli s tímto druhem piva vůbec zacházet, čili hlučínský mok se jim zkazil.

Po průběžných kampaních si i mnozí do té doby knajpoví slimpalové na „kvasničáky“ zvykli a pamatuji si dokonce na kuriózní situaci v jedné hospodě kolem roku 2010, kde štamgasti podezírali personál, že jim prodává normální pivo za cenu o dvě koruny dražšího kvasničáku, neboť kapalina byla málo zakalená.

Dnes je již nefiltr samozřejmostí skoro všech současných minipivovarů. Některé z nich svá vybraná piva sice začaly filtrovat, ale nastavený trend zůstává v podstatě stejný.

Nefiltrovaná piva mohou mít různé barevné odstíny a různé stupně zakalení. I pro mne, který spíše sází na výslednou chuť a vůni moku je však pěkná „jiskra“ vkusným doplňkem každé konzumované značky. Někdy se pivko vyčeří skoro samo, někdy je mu trochu pomoženo. Nicméně sleduji, že už pěkných pár let jsou minipivovarské značky o něco průzračnější.

Nedávno jsem si zakoupil pivo z Malešova. Chutná záležitost. Ale bohužel, trochu mi u něj vadil intenzivní zákal až jistá kalužovitost, které jsem již trochu odvykl. Na chuť tento faktor neměl vliv. Naopak. Představoval jsem si, že piji nějaký truňk z farmy a že do sebe dostávám kvantum zdraví prospěšného vitamínu B.

P.S.

Krýgl s asi 2 dcl zbylého Malešova jsem neuváženě postavil na sedačku a můj kocourek mi jej převrhnul. Pivo skvrny nezanechalo, ale má sedačka krásně voní sladem a chmelem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u “Kalný Malešov

  1. Nevíte, co je aktuálně s hlučínským pivovarem ? Při mých posledních návštěvách města, byl zavřený.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>