Komedie plná omylů

31. března přebírá japonský koncern Asahi Pilsner Urquell.

Zkoušeli jste někdy Asahi? Typická asiasračka. Takže opět žádná výhra. Je však zajímavé, jak probíhala internetová diskuze k dotyčnému článku na Novinkách.cz. Skoro polovina příspěvků projevovala opožděné vlastenectví. To znamená, že žehrali nad prodejem „rodinného stříbra“ do divokého zahraničí. Přitom je to skoro 19 let, kdy se japonská banka Nomura zmocnila akcií PP, načež krátce došlo k fúzi s Radegastem a prodeji celého rozšířeného podniku koncernu SAB (později SAB Miller).

Je zajímavé, že již dlouho si skoro žádný český občan nemyslí, že kupř. podnik Škoda je nadále v českých rukou. Každému, a nemusí to být zrovna nadšený motorista hned dojde asociace na německý Volkswagen. Privatizace Tatrovky byla neprůhlednější a méně známá, přesto o jejích zahraničních vlastnících málokdo pochybuje. Zhruba 17 let zde však lidé, z nichž se nemálo nazývá domýšlivě „pivaři“ popíjejí neutrální mok uvařený pod pečlivým dozorem búrských manažérů a zničehonic se bouří, že nám zrádní politici chtějí prodat plzeň Japoncům. Zabedněnost, ignorace. V době rozvinutých informačních technologií musí snad být podobný konzument hluchý a slepý. Nebo spíše konstantně opilý afrobřečkou, která ho ohlupuje.

Je mi líto režiséra Jana Látala, který se snažil svým dokumentem Česká pivní válka nejen pobavit, ale i vzdělat. I přes aktivní účast České Televize v tomto projektu tato snaha zřejmě nepadla na úrodnou půdu. Já osobně jsem v Johannesburgu vychrstl toto pivo, kterého jsem si lokl z plechovky, abych našemu pivnímu národu demonstroval svůj vyhraněný názor. Je tudíž smutné, že si pozoruhodně velká část našich občanů stále myslí, že Prazdroj je českým podnikem. Myslím, že Japonci to nevytrhnou ani nezkazí.

Na diskuzi naštěstí přispívatelé často poukazovali na současnou sníženou kvalitu PU. Mnozí nad onou značkou již zlomili hůl a upínají se (vedle produktů malých nezávislých pivovarů) k prozatím 100% státnímu Budvaru. Až ten se bude privatizovat, to bude teprve tanec….

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Komedie plná omylů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>