Konečně zas Amerika!

Někteří neinformovaní jedinci si myslí, že USA pivně reprezentuje pouze Budweiser nebo Coors. Omyl. V této zemi se nacházejí stovky, ba snad i tisíce minipivovarů s výrobky různých značek, druhů a chutí. Před pár lety se americké pivo počalo vyskytovat i v České Republice.

Předně je třeba vysvětlit, že v Americe má všed jiné rozměry. Míle je delší než kilometr, cadillac je větší než škodovka a americký mrakodrap má mnohem více než 17 pater. Rovněž americký minipivovar se pohybuje v poněkud jiných relacích než podobný podnik u nás. Některé podniky dokonce vyvážejí své produkty za oceán.

V poslední době se  na našem pivním trhu objevilo hned několik amerických pivních hráčů. Je to například Anchor Steam ze San Franciska, jeden z průkopnických pivovárků na americkém kontinentu,  populární Sierra Nevada z kalifornského Chica a v neposlední řadě i piva od firem Flying Dog a Anderson Valley Brewing. V USA jsem již více než tři roky nebyl, tak jsem se jednou rozhodl, že si koupím nějaké americké pivo na ochutnání. Rozhodl jsem se pro dva vzorky. Scratch Amber Lager od Létajícího psa a Winter Solstice Ale z pivovaru ABV.

Polotmavý ležák Scratch si mne získal svou sametovou hebkostí. Nebyl příliš hořký, měl spíše jemnou medovou příchuť přičemž ovšem v sobě nezapřel nezastupitelnou přítomnost svých výchozích surovin. Sofistikovaná jemnost ještě pár desítek vteřin ulpívala na patře a asociovala mé četné návštěvy amerických minipivovarů. Winter Solstice už však bohužel tak dobrý nebyl. Měl vyšší obsah alkoholu (6,9%), oplýval poměrně hustou konzistencí, dokonce mi trochu připomínal nefiltr. Chuťově byl trochu podobný jako Scratch, chyběla mu však sametovost předchozí značky. Některé loky mne dokonce přiváděly na stopu jakýchsi hektických a nedisciplinovaných kvasinek, které chuť piva trochu zbrutálňují. Moku z Flying Dogu rovněž chybělo výraznější doznívání.

Chcete-li si zdegustovat nějakou americkou značku, navštivte Segala. Má docela slušný výběr. Učiňte tak však raději po výplatě. Třetinka totiž stojí průměrně kolem 80 Kč.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>