Kousek piva z Liberce

Nevím, proč je název pro pivo „Kousek“ tak populární.

„Kousek“ se čepuje jako šizená nízkonákladovka od jakéhosi No Name výrobce, minipivovar Kousek vaří své výrobky v Litoměřicích.

Do města Liberce mne to vždy táhlo. Už proto, že tam šly sehnat kdysi v Ostravě takřka nedostupné Svijany a rovněž tenkrát ještě Vratislav přímo z Vratislavic. Vedle piva byla pro mne velkým lákadlem meziokresní tramvaj z Liberce do Jablonce.

Koncem 90. let, kdy došlo k naštěstí dočasnému uzavření pivovaru ve Vratislavicích se rozhodl tamější sládek Vendelín Krkoška postavit si vlastní pivovárek ve své garáži. Na pivo Vendelín jsem se vypravil snad hned v létě roku 2000. Nejprve jsem ovšem zavolal přímo výrobci a zeptal se, de je možno jeho produkty ochutnat. Byla to jakási hospoda v již zmiňovaných Vratislavicích. Samozřejmě jsem zatelefonoval i tam, abych se ubezpečil, že dlouhou cestu za novým pivem nebudu podnikat zbytečně. Personál mne ujistil, že kvasnicového piva Vendelín má dostatek.

Hned po příchodu do příslušné knajpy mi však bylo oznámeno, že Vendelín minulý den došel. o, nezabili byste je? Celkem slabým lékem na mé zklamání byl tenkrát přítomný Vrchlabský Medvěd.

Ačkoliv by to málokdo čekal, stejná scéna se opakovala zhruba o dva roky později. Zdálo by se, že m to vratislavští dělají schválně. Tentokrát jsem se však tak  lehce nezval a navštívil rodinu Krkoškovu přímo v jejím domě poblíž Horního Hanychova Samotný sládek sice ještě odpoledne vyspával zřejmě intenzivní opici, ale jeho švagr mi  domácí pivovar ukázal a dal mi i ochutnat momentální sortiment asi dvou druhů.

O pár let později jsem popíjel na jisté zahrádce poblíž Liberce piva z dalšího místního minipivovaru Krásná Studánka. Pivko slušné, leč téhož podzimu na ostravských Svatováclavských slavnostech mi byl mok z oné severočeské provozovny natočen úplně zkyslý.

Před pár dny jsem v pivotéce zakoupil petku z nového libereckého minipivovaru Kousek piva. Zbyl na mne už jen „Kousek Dvanáctky“. Polotmavý ležák slušně reprezentoval svou „vídeňskou“ kategorii. Zaoblená chuť a nepostradatelná příchuť karamelu. Chtělo by to kvůli objektivitě hodnocení ochutnat i něco světlejšího, případně i s nižším EPM.

Příští týden prý v ostravské pivotéce na Nádražní ulici můžeme očekávat i jiné výrobky ze severu Čech. Zejména se těším na ty nové Litoměřice.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>