Krátká cesta na jih

 

Dávno již neplatí, že na jižní Moravě je špatné pivo.Doba nepitelných břeček z Jarošova, Uherského Ostrohu nebo z Břeclavi je naštěstí pryč a v původně výhradně vinařském regionu rostou nové minipivovary jako houby po Černobylu.

Proč by také mělo být v té oblasti pivo nechutné? Moravský slad je celostátně vyhledávanou surovinou a na Hané se dokonce pěstuje chmel.

Rozhodl jsem se, že se po pár letech na jižní Moravu (Jižní Moravu?)vypravím. Naposledy jsem před dvěmi lety ochutnával čerstvé pivo z Ratíškovic. Udělal jsem si tentokrát jen plán na jeden den – takzvaně „na otočku“.V Mikulově byl Mamut nejistý, tak jsem zamířil do osvědčeného Hodonína. Místní Švihák je dnes po více než 18 letech v onom městě už legendou, tak jsem opět přišel ochutnat. Rychlá a ochotná servírka mi automaticky přinesla světlou jedenáctku, ačkoliv na čepu bylo 5 různých druhů piva. Ležáček chutný a osvěžující, dále jsem si objednal inzerovaný Altbier.

V onom případě trochu pokulhávala teplota, mok neměl charakteristickou měděnou barvu a chutnal jako obyčejný, i když vydařený pšeničňák. Navíc mi obsluhující číšnice nebyla schopna říci, zda-li je pivo svrchně či spodně kvašené. Kdy už budou majitelé pivovarských (i jiných) hospod efektivně školit personál?

Do osudného srpnového úterka jsem neměl ponětí, že existuje jakýsi Moravský Žižkov. Nejen že existuje, ale navíc tam mají i hospůdku s minipivovarem. Útulná a předpisově označená krčma funguje již šest let, domácí pivo však nabídli svým hostům teprve zhruba před měsícem.Bohužel, moravskožižkovští žíznivci vypili všechny zásoby desetistupňového Divočáka, tak jsem musel vzít zavděk kvasnicovou jedenáctkou. Příjemná, středně hořká, vonící chmelem. Jen tak dál. Příjemným zážitkem z Moravského Žižkova však pohodička končila. V Dolních Bojanovicích mne přijal v pivovárku Mazák sám majitel pan Michalovič. Svépomocná výroba, malinké prostory, zkrátka idylka. Kapacita varny Mazáka je cca 550 litrů, nestačí však spilka ani nevelký sklep. Tak se vaří zhruba 300 litrové várky. Vyrábí se světlá 10°,11°a 12°, pan šéf miluje pšeničné, ovšem nejsou kapacity ani čas. Vedle domku s pivovarem je hned hospoda, kam své pivo zaváží každou sobotu. Škoda, že je teprve úterý. Na géčko věru nemám chuť, tak odjíždím zpět do Hodonína, kde mají v jedné hospůdce údajně Mazáka na čepu. Podnik se jmenuje Jamaica Pub a nebýt nepříliš povedené reprodukce jamajské vlajky a několika sedících zhulenců, netušil bych, kam jsem to vlastně vlezl. Na čepu opět eurosračka, jen na dveřích ručně vyvedený nápis hůlkovým písmem Čepujeme kvasnicové pivo Mazák 11°- 0,5 l 24 Kč.Ani stopa po logu, firemní skleničce či pivním tácku. Zajímalo by mne, kdo tam na dolnobojanovické zabloudí. Jedenáctka nebyla, jen dvanáctka za 26 Kč. Přes všechny vyčtené mínusy však pivo chutné, jinotajné a širokospektrální, dokonce zajímavější než ležák z Moravského Žižkova. Dal jsem dva kusy a pil bych více, ale hospoda nenabízí nic na zub, žádnou jamajskou specialitu. Tak odjíždím do Bzence na pár rychlých kněžihorských. Pro všechny kdo by chtěli nádražní restauraci U Lokálky navštívit: Nevystupujte na hlavní železniční trase ve stanici Bzenec – Přívoz. Přestupte v Moravském Písku a jeďte motoráčkem přímo do Bzence. U Lokálky je příjemně, jen opět žádný odkaz na minipivovarskou značku. V nápojovém lístku je uvedena Litovel a Kvasnicové pivo 11°.Naštěstí jsem spolehlivě instruován a poučen. Paní výčepní, která vypadá jako mladší Vlasta Chramostová mi k jídlu nabízí menu s polévkou za 65 Kč přestože je již šest večer. Polotmavé kvasnicové pivo slušné, jen by mohlo mít větší říz a výraznější chuť. Udivuje mne, kolik je v Bzenci opilců. Jen

U Lokálky jejich počet převyšuje celostátní průměr. Objednal jsem si druhé pivo a Vlasta Chramostová mi omylem přinesla Litovel. Drobné nedorozumění. Jinak pohoda. Jsem rád, že jsem po třech letech měl opět příležitost kněžihorské ochutnat. Bzenec je od Ostravy poměrně vzdálen a s managementem pivovaru bývá složitá komunikace. Ve večerním vlaku jsem ještě přemýšlel o mezizastávce v přerovském Parníku. Snad kdybych byl mladší…Jen mne mrzí, že jsem si do vlaku nezakoupil žádnou PET láhev….

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>