Květnový Zámeček

V roce 2007 nově zrekonstruovaný Zámeček v Zábřehu soupeřil s ostravským Hobitem o to, kdo rozjede první oficiální minipivovar v moravskoslezské metropoli.

Dnes je v Ostravě pivovárků již mnohem více. Zmíněné dvě provozovny se od těch dob změnily v tradiční a průkopnické podniky.

Zatímco Hobit – dnes rozsáhlejší Pivovarský dům sází na kartu lidovějšího hučáku, Zámeček je více „repre“. Nabízí spoustu gastronomických specialit za odpovídající ceny, kvalitní a drahé ubytování a též poměrně bohatý kulturní program a společenské akce. Nejzdařilejší událostí Zámečku je vždy pořádání Svatováclavského pivního festivalu v září.

Místní minipivovar navazuje na pivovárečnou tradici v oněch prostorách, údajně již z roku 1574. Již v roce 2007 představil pivovar, který používá dnes pro své produkty název Pikard, tři stěžejní druhy svého piva. 11° ležák světlý, ležák tmavý o stejné stupňovitosti a netradiční pivo puškvorcové. O něco později došlo k fúzi černého s puškvorcem. Pivovar též vaří řadu sezónních speciálů od piva medového až po spoustu druhů svrchňáků. Asi před 10 lety jsem s místním sládkem řešili, zdali je lepší přidávat čerstvý med již do chmelovaru nebo až při procesu kvašení či dokvašování.

Nejvíce mne ze Zámečku zaujalo bezlepkové 8° pivo z pohanky. Nevím proč jsem si při jeho popíjení představoval Kyjevskou Rus ve 12. století.

Včera byl krásný slunečný květnový den. Kolem 16 hodin na zámecké zahrádce mnoho stínu není, proto bylo nutno pít ve zrychleném tempu. Red Ale 10°byl osvěžující, nepřechmelený a překvapivě tělnatý. Tam lehce zvýšená teplota příliš nevadila. Pikard 11°byl rovněž slušný, ale jaksi ztratil svou původní, docela komplexní chuť. Navíc pivo bylo natočeno do normálních půllitrů bez loga Zámečku. Asi se tam dost krade.

Černý Pikard mi chutnal, ale myslím, že karamel tam trochu přeráží úzkoprofilový puškvorec. Nikde jinde jsem se s tímto receptem nesetkal, doporučil bych proto toho využít a puškvorce přidat!

Zámeček je esteticky dokonalým a pivně přátelským objektem, který byl před 13 let zachráněn před totální destrukcí. Jen více takových podniků!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Květnový Zámeček

  1. Jo, jo, zámeček, pustili tam nějakej film, co mě nebavil, tak jsem si šel sednout dovnitř do restaurace a jeden pingl to nemohl vydýchat, že jsem nechtěl koukat na film, kterej on osobně vybral pro onen letní večer.
    Jinak pivo průměrný, ceny komentovat nebudu, každý má jiné možnosti, pro někoho asi OK, pro někoho asi drahé.
    Ale Ostrava není zrovna levný kraj.
    Nedávno jsem byl v Tišnově, tam se do hospody chodí lépe, je tam levněji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>