Letošní nefiltr

Už nám končí říjen – tradiční měsíc plzeňského nefiltru.

Jestliže se na našem území v současnosti nalézá přes 560 pivovarů, existuje nesporně široká nabídka a také konkurence.

Boom malých nezávislých pivovarů způsobil, že i ty velké průmyslové se nedrží pouze výroby konzumního piva, ale občas si střihnou nějaký ten speciál.

Pilsner Urquell před pár lety změnil majitele a já si myslím, že to nylo jen ku prospěchu věci.

Možná, že jsem si to jen vsugeroval, ale zdá se mi, že se v našem nejtradičnějším ležáku opět začaly objevovat stopové prvky původní chuti, jak jsem ji znal z 80. let. Ale možná je to hlavně tím, že se „plzeň“ začala i u nás na severu Moravy čepovat předpisově za správné teploty, potřebného, ale nepřehnaného řízu a hlavně „na hladinku“.

Mnozí hospodští proti tomuto výčepnímu stylu doposud brojí a dávají přednost našlapaným a odstátým čochtanům s holící pěnou, leč pokrok, zejména správným směrem nezastavíš.

Možná, že právě správné podávání plzně tvoří půl jeho skutečné chuti.

Před pár lety jsem vyrazil v půlce října do ostravské Rady spíše ze zvědavosti. Na čepu byl PU nefiltr. A ten mne tenkrát opravdu dostal. Pivko vonělo možná až přehnaně a já jsem z něj cítil dokonce trochu grapefruit. Jinak chuť hořká, zemitá, krásně vybalancovaná.

Nejvíce mi tenkrát imponovalo, že tamní číšníci nosili další kusy automaticky bez optání či předchozí objednávky.

O tři roky později je u Rady pivo o celých 9 korun dražší, nicméně kvalita jeho čepování zůstala.

Po předchozích pochvalách však musím konstatovat, že mne letošní plzeňský nefiltr trochu zklamal.

Ochutnal jsem jej nezávisle ve čtyřech různých hospodách a všude na mne udělal podobný  rozpačitý dojem.

Na rozdíl od minulých let mi jeho současná barva připadá o poznání čiřejší. Rovněž intenzivní vůně s citrusovými alikvoty je o dost prozaičtější. Chuťově v pořádku, ale osobně bych se přiznal, že bych tento mok od běžného PU snad ani nerozlišil.

Občas něco zkrátka nevyjde, tak, jak bychom po minulých zkušenostech očekávali,

Věřme však, že letošní nefiltr nebyl učesanější z důvodů zavděčení se širší klientské veřejnosti a že nás příští várka napřesrok ( v samotné Plzni možná i dříve) opět příjemně překvapí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>