Lihuprostý měsíc

Před pár lety mne překvapil hospodský kumpán Zdeněk, který i přes slušný výběr pivních značek v interiéru klubu Hobit usrkával zteplalou colu. Myslel jsem si, že je nemocen a zeptal se ho účastně na jeho zdravotní stav.  „Mám lihuprostý měsíc“, odpověděl bezbarvě a mi trvalo několik dlouhých minut než mi došlo o co tady v tomto případě vlastně šlo. 

Myslím, že kolem roku 2006 kdosi přišel do Hobitu se zaručenou lékařskou zprávou, že jestli běžný piják vynechá v roce celý měsíc pití alkoholu, totálně se mu zregenerují jeho zasažená játra. Člověk by se až divil, co tato informace způsobila v kruhu hobitovských štamgastů. Jelikož měl málokdo z dotyčných pivařů čisté svědomí co se týče bezchybného fungování svých útrob, bez dalšího ověřování a hlubšího studia této medicínské problematiky se tzv. „lihuprostý měsíc“ ujal v komunitě pravidelných hostů zmíněného pohostinského stánku. Zaražení jedinci u stolu plného osvěžujících žejdlíků bolestínsky popíjeli nealko a dávali celému okolí na odiv svou osobní oběť, kterou tak okázale přinášeli na oltář vlastního Zdraví. Několikrát mne napadlo, zda-li se nejedná jen o jakousi společenskou prestiž a prezentaci vlastní důležitosti a síly vůle. Co když lihoví prosťáčci se tak pouze přetvařují v kruhu svých pivních blízkých a v místech, kde je známí nevidí vesele konzumují dál játra – nejátra? Mé fragmentální osobní poznatky o střízlivé vytrvalosti některých jedinců tuto mou hypotézu jen potvrzovaly. Dále je docela pochopitelné, že si dobrovolní abstinenti vybírají za lihuprosté období povětšinou měsíc únor a dílčí radost jim tak může pokazit jen přestupný rok.

Jsou zdravotní benefity tohoto novodobého fenoménu opravdu tak přínosné? Zavilý bojovník proti alkoholu doktor Nešpor by zajisté horlivě přikyvoval. Každý den bez popíjení jakéhokoliv alkoholického nápoje je zdraví prospěšný. A proč jen měsíc? Proč ne zrovna lihuprostý rok nebo celý lihuprostý život?

Podlehnout alkoholu jako droze je každopátně smutné. Nemožno však přehlédnout dnes už lékařsky potvrzený užitek, který alkohol konzumovaný v racionální míře lidskému organismu přináší. Vyznavači lihuprostého měsíce své tělo i ducha po dobu 28 – 31 dní připravují o blahodárné dávky vitamínů (zejména řady B), hořčíku, železa, kyseliny listové, antioxidantů, resveratrolu, xanthohumolu a melatoninu. Navíc po tzv. lihuprostém měsíci většinou nastává prudký nástup na běžný životní režim, který u částečně odvyklého organismu může vyvolat šokový stav. A to mohou odnést zrovna měsíc necvičená játra.

Člověk si pochopitelně může dokazovat, že dokáže existovat pár týdnů bez alkoholu. Otázkou však zůstává zda-li není zdravější praktikovat aristotelský princip Uměřenosti a ušetřit svůj zranitelný organismus jakýchkoliv abstinenčních zvratů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Lihuprostý měsíc

  1. na druhé straně díky lihuprostému měsíci tu máme skvělý pivovar Flying Dog, ti dva týpci při horolezeckém výstupu na K-2 nepili (jednak tam k tomu ve velehorách nebyly podmínky, druhak muslimská země neoplývá možnostmi se ve vší počestnosti kvalitně ožrat) , a ten suchý měsíc s nimi tak zamával, že když se po návratu do civilizace konečně ožrali, tak se rozhodli založit pořádný pivovar – na stěně hotelu viděli olejomalbu nějakého psa, který se jim v kocovině rozpohyboval, čímž byla idea definitivně zrozena, takže teď tu díkybohu máme Létajícího Psa a napřiklad jejich skvělý Gonzo Imperial Porter. A já se ptám, kdo bude další?

    • Na území kterého státu leží K-2? Myslím, že v okolí těchto velehor se praktikuje spíše hinduismus nebo buddhismus. Nicméně inspirace k založení minipivovaru přichází v různý čas a často na těch nejméně pravděpodobných místech.

      • Měl by to být Pákistán, případně území kontrolované Pákistánem. Zítra to probereme, doufám, že děláš :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>