Litovel – město hrdina

Za II. světové války byl tehdejší Leningrad obléhán nacistickými vojsky po mnoho měsíců.

Civilisté byli blokádou vyhladovělí, v zimním období se jim podařilo zásobovat město po zamrzlém jezeře, jinak občané běžně vyvařovali kožené opasky, ožírali kůru stromů a objevili se dokonce i případy kanibalismu. Podobná situace nastala i v obklíčeném Stalingradu (dnes Volgograd). Právem byla tato města označena jako „města hrdinové“.

75 let po válce tento hrdý titul náleží dvěma nevelkým městům v Olomouckém kraji. Dne 16. března ráno se obyvatelé Litovle a Uničova dozvěděli, že se nacházejí vedle celostátní karantény též v naprosté lokální izolaci. Cesty do těchto (a ještě dalších asi pěti) obcí byly hermeticky uzavřeny a na komunikacích hlídkovaly pořádkové služby ve skafandrech. Prvních pár dní kvůli vzniklému kataklysmatickému bordelu haprovalo i zásobování potravinami, tento elementární problém se naštěstí podařilo jaksi vyřešit, takže Litovelané ani Uničované naštěstí hlady nepomřeli. Lidé byli pod hrozbou radikálních sankcí drženi ve svých bytech, ulice byly postiženy depresivní prázdnotou a jen večer si nešťastní obyvatelé zazpívali sborově z oken svých domovů srdcervoucí tryzny. Občas se konal hon na uprchlíky, kteří se snažili sběhnout z obklíčené oblasti skrz okolní hvozdy. Není známo, zdali byli po případném dopadení uvězněni nebo za situace stanného práva rovnou zastřeleni. Za neslavné Heydrichiády byl snad zákaz vycházení až od 20 hodin.

Tato dramatická situace trvala celé dva týdny. Vzpomínám na katastrofický film Přejezd Cassandra, kde byli podobné zvůli vystaveni pouze cestující mezinárodního rychlíku, neboť přišli do styku s virem plicního moru. Podobně lokálně působily i filmy Epidemie a Ebola. Co vedlo tzv. „krizový štáb“ k tak plošnému zásahu do životů tisíce lidí v nešťastných městech? V Uničově se objevilo 12 a v Litovli dokonce 13 (!!!) případů pozitivních testů na Koronavirus. Myslím, že více obyvatel tam v inkriminovaném období trpělo příušnicemi nebo spalničkami. Účelový befel je však nutno bezvýhradně splnit. Provoz byl nucen přerušit i litovelský pivovar, který patří ke stálicím naší regionální scény již od roku 1893. Přežil dvě války, komunisty, hektická 90. léta a nakonec mu zakáže činnost naše demokraticky zvolená vláda.

Je to marné. Vládnou nám samozvaní spasitelé, kteří za podpory prostitučních médií svými fašistickými metodami šíří po celé naší vlasti strach a paniku, aby na takto vytvořené situaci ještě výhodně profitovali. Výjimečný stav, stav legislativní nouze, zrychlená projednávání nových zákonů Vedle úřadujícího generála Pinocheta (plk. Prymula) se ze zákulisí vynořuje i generál Jorge Videla (Metnar), který se snaží mimo jiné i omezit legislativní moc parlamentu.

Škůdce udeřil a teď se dočasně stáhl. Na dole Darkov se objevilo asi 300 pozitivních případů Covidu 19. Přesto jsou prohlášení všech zodpovědných činovníků velmi opatrná. Zavřít Karvinou už asi nepůjde. Budou se muset hledat jiné, rozumnější metody. A v blízké budoucnosti musí naši velebení inkvizitoři dostat od poškozených občanů pořádně po uších. Další kvazi chřipkovou šaškárnu bychom už nejspíš nerozchodili.

Při nejbližší příležitosti si připiju litovelským pivem na zdraví našich hrdinů z obléhaného Uničova a Litovle.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Litovel – město hrdina

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>