Luxusní pivo za luxusní cenu

Už jsme si zvykli, že vedle supermarketových utrejchů za téměř bolševické ceny se na našem pivím trhu objevují i piva luxusního charakteru. A to kvalitou i cenou.

Průkopníkem pivního luxusu je u nás pan Matuška z Broum. Tam jsou ceny nastaveny značně vysoko – jeho výrobky se však dobře prodávají. A to nejen proto, že pivo je kvalitní, ale mít v ledničce Matušku začíná patřit jaksi k dobrému jménu sofistifikovaného a majetného pivaře.

Dalším příkladem jsou pražské minipivovary, kterých je v současnosti něco kolem 18. Když pomineme pasti na turisty jakými jsou třeba provozovny U Fleků nebo U Tří růží, můžeme v našem hlavním městě najít velice chutný truňk, ovšem za dosti nadstandardní ceny. Jedním z příkladů je i poměrně mladý minipivovar v Břevnově. Měl jsem možnost ochutnat několik druhů, nesporně nejvíce mne však upoutal jejich Imperial Pilsner.

Člověk si musí dělat pravidelně radost. Tak i já jsem si zakoupil sedmičkovou láhev s keramickým uzávěrem za plných 110 Kč! Stálo to však za to. Nástup robustní chuti je téměř okamžitý. 8,5% alkoholu dělá své. Etanol je podvědomě cítit v podprahové nasládlosti, jinak je mok nádherně hořký. V druhé fázi chuťového komplexu vynikne nepřehnané, leč výrazné chmelové aróma.Jakoby do romantického šera náhle probleskla polární záře. Doznívání je nahořklé s takřka nulovou chlebovitostí i zrnitostí.

Imperial Pilsner je králem, nebo podle názvu spíše císařem všech našich Pilsnerů (jeho průkopník Pilsner Urquell byl z tohoto elitního společenství vyloučen nejmíň před 15 lety). A to nejen kvůli své vysoké stupňovitosti, která dosahuje úctyhodných 20% EPM, ale zejména pro svou šlechetnou sílu a vybrané chuťové kvality.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Luxusní pivo za luxusní cenu

  1. Ze 3 růží nemám pocit, že by byla jenom pastí na turisty jako U Fleků – ano, podnik je kousek od Starom. náměstí při cestě na Národní třídu a/nebo do centra, většinu hostů tvoří cizinci – ale to U Valšů, U Medvídků a na Strahově taky. Se Strahovem pak Růže mají společnou velmi slušnou a až na 1 nebo 2 výjimky vyrovnanou kvalitu piv (za rok a půl se jich dalo ochutnat skoro 40), za niž si rád připlatím, současně tu hosty nekastují podle národnosti jako právě U Fleků.

    • Tří Růží s musím taky zastat. Sice na to nemám moc právo, protože jsem tam byl jen jednou a asi jen na dvě piva, ale i tak jsem tam byl velmi spokojen. Navíc se snaží o velkou diferenciaci stylů a mají i celkem dobré recenze, takže nevím…

    • Jestiže se minipivovar snaží vařit různé styly, je to nesporně chvályhodné. Osobně jsem však z mé loňské návštěvy Tří růží příliš odvázaný nebyl. Ochutnal jsem asi 4 druhy piva, které nebyly nejhorší, vadilo mi však enormní přesycení CO2. Po jednom velkém a třech malých kouscích jsem už do sebe nebyl schopen nic dostat. Rovněž mne příliš neoslovil interiér restaurace. Dům z 15. století atmosféru přímo nabízí, tak jsem nechápal kupříkladu účel velké kýčovité malůvky, nejspíš od lokálního umělce. Do 3 Růží jsem přišel přímo od Dvou Koček, kde mne místní pivo přílišně neoslovilo, ale atmosféra mi připadala více vyhovující. Jinak v mé vlastní terminologii nazývám českou hospodu kde chtějí 40 Kč za malé pivo pastí na turisty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>