Matematická gramotnost

S matematikou jsem skončil v 8. ročníku Základní školy.

S obyčejnými početními příklady jsem nemíval větších problémů. Uměl jsem i bez tenkrát naprosto nedostupné kalkulačky násobit, dělit, řešit slovní úlohy, pochopil jsem úměry, trojčlenku a prokousal jsem se i v praxi téměř nepoužitelnými zlomky. Zlom nastal v mých 13 letech, kdy už jsem věděl, že má kariéra se bude ubírat naprosto odlišným směrem. Algebra byla pro mne úplně zbytečnou naukou a nepochopil jsem, proč bych si měl přehazovat pravou stranu rovnice doleva. Na konci osmé třídy jsem tak vylezl z trojkou z milosti.

Matematické základy ze ZŠ mi pomohly například přesně spočítat svou výplatu včetně náhrady nárokované dovolené, když jsem pracoval na zámořských lodích. Počítání peněz je vlastně skoro vše, co jsem z tohoto předmětu využil. Dnes si ještě vypočítávám procenta a promile při kovidové hysterii. Kolik je 2.400 000 mrtvých „s kovidem“ s celkového počtu obyvatel Země 7.7 miliard? A kolik lidí zemře ročně na srdeční choroby, rakovinu nebo různé infekční choroby? A doposud se z toho nikdo nehroutil a nedělal na světě zbytečný a škodlivý bordel.

Z matematiky mne ještě zajímá kombinace a variace (1x2x3x4x5x6x7x8x9….)Budu-li mít slovo o deseti písmenech a budu zkoušet všechny možné variace přesmyčky, mělo by mi vyjít neskutečné číslo zhruba 3. 600 000……

Někdy si však nebývám svými výpočty úplně jistý. Jako třeba v pondělí. Koupil jsem si u okénka v Kurník Šopě litrovou petku piva a zakecal jsem se s výčepní. Zaplatil jsem 115 korun a odešel na zkoušku kapely do nedalekého Hudebního Bazaru.

Najednou mi však něco nesouhlasilo. Nechal jsem si natočit přece Trolla. A půllitr 11°měl stát 39 Kč! To by cena petky byla 78 + možná pět kaček za nádobu. Ale možná se pletu. Není to litr a půl? Ale to by zase bylo málo! Věděl jsem, že by mne v Kurníku nikdo neokradl. Ale zřejmě se stalo něco, čemuž se na americké lodi říkalo „discrepancy“ nebo prostě „glitch“.

Neváhal jsem a zavolal výčepní. Vysvětlení bylo celkem prozaické. Servírka mi omylem (zřejmě tam kolem vzduchem lítala nějaká jiná informace) načepovala litr krnovské Sun Apy. A tam je už cena celých 55 Kč za kus. Na dvanáctku celkem drahota, ale ceny piva u nás doposud nejsou regulovány. A já jsem si to při placení neuvědomil a na petce nebyla žádná etiketa. Nakonec se nic nestalo. Neudělal jsem žádnou matematickou chybu a pivo i za ty prachy bylo dobře pitelné.

Napadlo mne však, jak by to vypadalo, kdyby k podobnému nedorozumění došlo v jiné hospodě, kde nejsem štamgastem.

Dvakrát počítej a jednou pij!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>