Na pivo ve Zlatém Jablku

O německé knajpě Dřevěné Jablko (Holz Apfel) jsem tu už psal. Teď se však jedná o město, které se dnes jmenuje Zlín.

Někdy v hlubokém středověku toto městečko obsadily tatarské hordy. Odbojní obyvatelé údajně jednoho z nájezdníků krutě zlynčovali a tak se začalo říkat, že ve Zlatém jablku jsou lidé zlí – čili nově Zlín. Nevím přesně, jak se slovo „zlý“ řekne tatarsky.

Pak přišel Baťa, který si ve Zlíně vybudoval své impérium, ale podle něj se jmenuje pouze jeden kanál.

Úspěšnější byl po válce Klement Gottwald.

Dnes se město jmenuje opět Zlín a vaří dokonce své pivo.

Zlínského Ševce znám poměrně dobře a vždy se s ním rád setkám. Toto pondělí se mi však naskytla příležitost ochutnat jej přímo v místě jeho výroby.

Do Zlína – Malenovic jezdí z centra měst vlak i trolejbus. Jedná se o poměrně dlouhou meziměstskou linku mezi Zlínem a Otrokovicemi. Několik zastávek jsem urazil pěšky, avšak byl jsem v lehké časové tísni, tak jsem se nakonec trolejbusem načerno i svezl.

Budova pivovaru je již několik století stará. Před objektem se nalézá venkovní posezení, já jsem se však těšil na interiér. Rád sedím pod historickými klenbami, ze kterých vyčuhují rovněž historické cihly. Krásné prostředí, pouze mne trochu vadily bílé kachličky na jedné ze stěn, neboť mi připomínaly nějakou koupelnu ze 60. let.

Na čepu hned několik lokálních piv. Začal jsem osvěžující 11°. Skvělá volba. Pivečko svěží, úměrně hořké s jemnou chlebovitostí. Radost popíjet. S chutí objednávám 12°. Ta je snad ještě chutnější. Člověk vesele pije, nemusí se na nic ohledně chuti soustředit, přesto ví, že je v dobrých rukou. Takové pivo se konzumuje doslova samo.

Pro změnu jsem si dal desítku z Jarošova. Slušná, avšak tou jsem pochopitelně měl začít. Uzavírám ještě jedním Ševcem medovým…

V Otrokovicích měl rychlík do Katovic asi půl hodiny zpoždění. V 19 hodin již nádražní bufet s Radegastem sice zavírali, ale hned naproti se nachází krásná hučící hospůdka U pecivála, kde jsem narychlo na stojáka polkl ještě jednoho obuvníka. V rychlíku mi ještě stevard vnutil  jednoho polského Olbrachta (slušný).

Pivovar v Malenovicích je pěkný, přátelský a vaří skvělé vlastenecké pivo.

Doporučuji!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>