Nadějná Ostrava 3

Před pár dny jsem se rozhodl navštívit Starou Bělou. Vyklubal se z toho velice příjemný pivní zážitek.

Dle doporučení svého administrátora jsem nejprve zamířil do starobělského Katolického domu. Přestože pocházím ze silně protestantské rodiny, neprotestoval jsem a s návštěvou této hospody jsem neměl ani nejmenší problém. Tento šantán začal místní pivo točit docela nedávno, proto jsem marně hledal odpovídající logo. Starobělská filtrovaná 12° však byla vynikající a kvasničák o stejné voltáži snad ještě lepší. Do tohoto piva jsem se skutečně zamiloval. Tak si představuji lahodnou hořkost a poddajnou chuť pravého českého ležáčku. Žádná chmelová ekvilibristika ani kvasinková exploze. Jednička s hvězdičkou.

Další starobělský stánek – hospůdka U Matěje je od Katolického domu vzdálená asi 3 km. Chtěl jsem se projít, ale naštěstí zrovna k zastávce přijížděl autobus č. 59. U Matěje snad byla místní 12°ještě chutnější. Okusil jsem i nefiltrovanou 15°, která nebyla rovněž zlá, avšak na 12°neměla. Plánoval jsem procházku do Výškovic, avšak mé sportovní plány opět zmařil autobus – tentokrát č. 27. Na zastávce Staré Výškovice jsem přesně věděl, co je mou povinností. V útulné restauraci Pod Parohama začali zhruba před 8 lety experimentálně točit hukvaldské. A tamní polotmavá 14°tam zůstala dodnes. Sklenice vzorně natočená, očekávaná charaktristická chuť. Prý se bude hukvaldský minipivovar rozšiřovat. Věřím, že pivo si uchová svou jedinečnost i v nových, určitě modernějších podmínkách. Pod Parohama nabízeli též budvarský speciál Cvikl, což je údajně desítka s dodatečným přídavkem kvasnic. Myslím, že se tomu říká i pivo „kroužkové“. Po Hukvaldech mi tento speciál však moc nelezl. Navíc se mi zdál i dost teplý.

Překvapením tohoto dne však ještě neměl být konec. V nedaleké klasické knajpě U Honyšů, která odjakživa snad točila Ostravar příležitostně snad zpestřený břečkou z Nošovic jsem uviděl na ceduli nadějný nápis: Beskydské hořké. Sláva. Ostravici se úspěšně daří expanze do Ostravy! Ještě více mne však zaujal vedlejší lokál. Velká hospoda, kde se na výčepním pultu nalézalo hned 8 píp! Vypadalo to na svijanskou buňku (zahlédl jsem dokonce kohout s pšeničňákem), ale na tabuli byly uvedeny hned 3 druhy piva Milver z havířovského pivovárku Venuše! A kvalita čepování nebyla vůbec špatná.  Do dvou týdnů prý dorazí i 17°Porter.

Degustační cestu jsem ukončil pochopitelně v ochutnávkové pivnici Kýbkl krve. Vyškov mi opět o vlásek unikl, ale okusil jsem alespoň 12°a 14°od Hodonínského Vojáčka. Kvalitní čep – chutná lépe než z petky. Navíc mi majitel kolegiálně prozradil, že z druhé strany objektu u konkurence točí Radase.

Piv jsem měl onoho plodného odpoledne tak akorát, tak jsem se vypravil na cestu k domovu. Stará Bělá i Výškovice mne naprosto nadchly. Věřím, že navždy jsou pryč temné časy, kdy se znechucený pivař potácel ulicemi lemovanými obligátními logy eurosraček a místo radostné konzumace bojoval z vlezlou frustrací. Občas si na těchto stránkách postesknu, že počet minipivovarů u nás strmě stoupá, ale že pořád zaostává distribuce do běžně dostupných hospod. Myslím, že i tato problematika se pomalu dává na cestu k lepšímu.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u “Nadějná Ostrava 3

  1. Ve Staré Bělé U Matěje jsem nedávno tamní dvanáctku ochutnal a chutnala mi jak filtrovaná, tak nefiltrovaná. Jen by mě zajímalo, jak to pivo filtrují. Nevzpomínám si,že bych někdy někde pil filtrované pivo z minipivovaru.

    • Ve Staré Bělé, jak jsem pochopil mají zařízení na klíč z Číny, čili součástí bude i nějaká ta filtrační linka. Jinak filtrované pivo vyrábí i Kácov, Hlučín, nově Vojkovice a uvažuje o něm i Qásek. Dobrý filtr (nikoliv pastér) není na škodu a dokonce nám může dočasně šetřit tlusté střevo.

      • Dík za info,takže čínská technologie s filtrací. Proč ne,soudruzi v Číně to asi umí vyrobit levně. Mě to zarazilo proto,že sem si sem tam někdo z majitelů minipivovaru povzdechne, že by taky rádi pivo pro prodloužení trvanlivosti filtrovali, ale že filtrace je pro ně finančně nedostupná. Jinak jsem samozřejmě pil jak nefiltrovaného tak i filtrovaného Avara i Kácov, ale tyhle pivovary, aspoň podle mě, už nelze považovat za minipivovary. Jsou to dle výstavu spíš malé pivovary, ale to je věc terminologie resp.názoru.

  2. tak to je pozitivní jev, ovšem co se týče hukvaldského pivovaru – no rád tam jezdím na kole, ale jejich pivo je ten typ, které člévěk může buď nenávidět nebo milovat. Vždycky si ho dám, ale spíše z určité blahosklonnosti, protože z pivního hlediska je to propadák, viz třeba recenze na pivnici.cz. Takže pivo jedinečné je, ale ne v úplně pozitivním smyslu:-)

    Přidám taky svůj tip na knajpu: v nedávno zmiňované Polance nad Odrou je otevřená hospoda ve zcela zrekonstruovaném Dělnickém domě. Hospoda je pěkná, stabině na čepu raritní nefiltrovaná plzeň a Radegast. Hlavně je tam ale třetí pípa, kde jsem už zastihl Alt z jihlavského Ježka, Comenius, Černá hora Páter, Beskydské Red Ipa a Ježek čertovská šestnáctka. A věc nevídaná – na stolech byly vedle nápojového lístku umístěny i vytištištěné hodnocení k momentálnímu speciálu ze serveru pivnirecenze.cz

    • Souhlasím. Hukvaldské pivo vyžaduje individuální přístup. Já je bez problémů snesu snad jen přímo v Dolním Sklenově a Pod Parohama. Dělnický dům v Polance pamatuji již v roce 1982. Tenkrát tam byl na čepu pouze Ostravar 10°za 2 Kčs. Třetí pípa je pozitivní element, výrobkům z jihoafrického koncernu SAB Miller se vyhýbám (viz film Česká pivní válka).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>