Náročný Halifax

Hlavní město kanadské provincie Nova Scotia vypadá hodně britsky. Navíc se z přístavu do centra střízliví nedostanete. 

Hned vedle přístavu totiž stojí jeden z několika lokálních minipivovarů zvaný Garrison. Kuriozitu kanadské prohibice okusí většina návštěvníků na vlastní kůži. Pivovar je zpřístupněn veřejnosti, ovšem pivo vám prodají pouze v uzavřeném balení a nesmíte jej v žádnén případě vypít na ulici (pokuta 300 kanadských dolarů). Naštěstí se v prostorách obchodu nalézá funkční výčep se čtyřmi kohouty kde vám dají alespoň okoštovat malý vzorek.

Po zhruba 10 minutách pěší chůze minete historický pivovar z roku 1820 Alexander Keith. Podnik je doposud činný a rozhodně stojí za návštěvu. Funguje částečně jako muzeum historie vaření piva, částečně jako moderní podnik, který zásobuje svými výrobky takřka celou Kanadu. Již dávno ztratil svou samostatnost a dnes působí pod hlavičkou molochu Labatt´s. Nádherná pivovarská restaurace nabízí pivo světlé a polotmavé, leč bohužel poněkud vodnaté a v ceně 5.50 dolaru za pintu.

Kousek dále v boční uličce leží útulný brewpub Propeller. Slušná piva, chutná jídla, rychlá obsluha. Co více si přát? Po návratu na hlavní ulici stačí přejít dva bloky a ocitnete se v dalším minipivovaru Granite. Ten je 100% britský. Dokonce i obsluhující personál hovoří sotva srozumitelným londýnským či manchesterským nářečím. Na ručních pumpách bitter, mild, IPA i porter – vše v takřka předpisové britské teplotě. Výčepní si stěžuje, že zabedněným Amíkům musí podávat pivo zhruba o 3 stupně chladnější než bývá v UK dobrým zvykem. Jinak dobrá atmosféra a pohoda.

Další dva minipivovary jsou přece jen trochu vzdálenější, proto jsem si zvykl chodit do tradiční městské pivnice s názvem Plum (švestka). V interiéru šantánu se nalézá plných 70 funkčních píp a pivní dobrodruh zde může ochutnat značnou část minipivovarské produkce z celé Kanady. Při první návštěvě jsem byl poněkud zklamán nedokonalou obsluhou, napodruhé jsem byl však spokojen. Jen můj kolega z Obrataně nemohl pochopit proč hosté házejí slupky z buráků na zem….

Kanada je pivní zemí zaslíbenou s množstvím alternativních pivních značek a útulných hospod s přátelskými pivaři. Poté co zbilancuji své četné návštěvy onoho severoamerického státu, napíši další pokračování.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>