Navzdory vytí vyléčených alkoholiků pivní karavana táhne dál

Osobně už nemusím nic číst o prospěšnosti piva na lidský organismus. Když se chci znovu ujistit, kontaktuji internet.

A tak to může udělat každý, kdo má k němu přístup.

Pivo je zdravý nápoj pln živin, vitamínů a minerálů. Riboflavin, niacin,tiamin, pyrodoxin, kyselina listová, tanin, polyfenol xanthohumol. To je jen stručný výčet elementů, které poctivé pivo obsahuje.

Samozřejmě, že obsahuje i jisté množství alkoholu, sacharidy, puriny a má dosti vysoký glykemický index, čili pro jisté polymorbidní pacienty je jeho zvýšená konzumace nevhodná.

Čas od času se ozve ve vědeckém (spíše pseudovědeckém) nějaký diplomovaný rozumbrada, který se snaží lidi od pití odstrašit.

Nedávno si nechal svoji výstražnou studii publikovat i největší český bojovník proti jakýmkoliv závislostech Dr. Karel Nešpor.

Jeho snaha mi připadala komická. Podle mne se jedná o reverzní negaci faktů.

Nelze vyvrátit letité důkazy o tom, že pivo obsahuje řadu vitamínů, zejména řady B. Podobně tak i kyselinu listovou. Nešpor si však vymyslel, že naopak obsah alkoholu, kterého je v běžném pivu zhruba 4 – 5%obj. brání ve vstřebávání výše zmíněných živin.  Pivaři prý tak trpí jejich nedostatkem. Takže když pijeme pivo, zbavujeme se vitamínů a minerálů, které dotyčný nápoj obsahuje.

Chce se mi aplaudovat jednou rukou. Na to by nepřišli ani ve starém Tibetu.

Novinkou byla pro mne další informace (tentokrát z prostoru mimo dílnu Dr. Nešpora) o tzv. „pivní potománii“.

Potománie je jeden z druhů poruch přijímání potravy jako je např. mentální anorexie nebo bulimie. Nemocný se snaží během dne (a možná i v noci) vypít co největší množství vody či jiných tekutin. Ze začátku se tomu říká pitný režim a začíná to vlečením velkých plastových lahví i v prostorách, kde jsou pitné kapaliny běžně k dispozici.

Talentovaní jedinci dokážou zkonzumovat takto i mnohem více než 10 litrů denně, aniž by trpěli akutní žízní. Jsou hnáni kompulzivní touhou vsáknout do sebe co největší množství kapaliny, když už snad dávno zapomněli, proč to vlastně dělají.

Tím si údajně rozhodí elektrolyty v těle a jejich krevní řečiště trpí poklesem hladiny sodíku (hyponatrémie), jehož důsledkem může být zmatenost a též otok mozku.

Přitom „pivní potománie“ není nic jiného než zdravá chuť na zdravé pití, v případě nadměrnosti se jedná o typický případ alkoholismu.

Nedejme na vytí kvazi abstinentních vlků a nasměrujme naši karavanu do další hospody!

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>