Nedělní beskydská potulka

9. květen – den, kdy Rudá armáda vjela do již Vlasovci osvobozené Prahy byl kdysi slaven jako státní svátek a bylo pracovní volno.

V roce 1992 byl tento významný den přesunut na 8. května. Nicméně letos 9. květen připadl na volnou sobotu.

Venku krásné teplé počasí, co tak si někam zajet na pivo? Pátrám v nepříliš dlouhodobé paměti, kde v okolí jsem ještě nebyl. Tak třeba Kohutka. Klasická hospoda u turistické trasy a cyklostezky s tradicí od roku 1918. Navíc tam od roku 2012 vaří vlastní pivo.

Vlakem do FM a pak s přestupem na Dobratice pod Prašivou. Odtamtud vede asi 4 km dlouhá cesta přímo na Kohutku. Lokální zahrádka a přilehlá louka připomíná lesní mraveniště. U dvou okének točí tři druhy místního piva. Speciální 12° je uvařena z pěti druhů sladu a čtyř odrůd chmele. Mohlo by se to zdát trochu přeplácané, ale výsledná chuť je uspokojivá. 10°Summer Ale rovněž není nejhorší. Prezentuje australský chmel Galaxy doplněný chmelem českým. Osvěžující, příjemně hořké a nepřearomatizované.

Na závěr zkouším černou 13°. V současnosti se dostávají do módy tzv. „flekovské“ ležáky a osobně si myslím, že tento trend není nejhorší. I ten černý speciál z Kohutky byl docela zdařilý.

Venku je celkem horko, hosté posedávají i po lavicích na zahrádce, které jsou prozatím veřejnosti uzavřené. Majitel podniku je napomíná. Starosta obce je navíc občanským povoláním policista a k jeho největším koníčkům patří buzerovat lidi. Naštěstí v pondělí se bude zahrádka oficiálně otvírat.

Z Kohutky jsme zamířili do nedalekých Vojkovic. U Koníčka již předběhli pohnutou dobu a areál podniku jede na plné pecky, i když prozatím bez obsluhy. Lidé u piva, případně nealka relaxují, nikdo s nich nemá na hubě hadr a nevidím ani žádný na holi. Ryzák sedne, poté ještě ochutnám vkusnou 16° ipu Hnědák.

Kohutka je údajně regulérně vypitá a nestačí vařit, vojkovičtí údajně musí nějaké pivo vylévat. Bohužel, Koníček je již v kategorii středních pivovarů, které letošní chřipkový virus ohrozil nejvíce.

Sláva nazdar výletu a našim alternativním pivním svatyním mnoho zdaru!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Nedělní beskydská potulka

  1. Jé, ty jsi byl kousek od mého milovaného Radegastu :)
    Ale Kohutka taky dobrý, tam je velký plus to příjemný posezení. To bohužel Radegast ve svém pivovaru nenabízí, v roce 2017 jsem tam byl a restauraci jsem tam neviděl.
    Tak to je asi jediná věc, co mi vadí na Radegastu, že nemá v pivovaru hospodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>