Objev v Hrabové

Již asi před dvěma lety jsem si při své cestě autobusovou linkou č. 39 všiml v městské části Hrabová reklamní cedule s logem pivovaru Litovel.

Tento pivovar znám již od svých pivovarských počátků. V Ostravě bývala v 80. letech běžně k dostání litovelská černá 10°s etiketou (světlé desítky ji normálně nemívaly) a tmavě zeleným vrškem.

Pak jsem objevil i normální 12° a později též 11°s názvem Moravan.

Zhruba ve stejné době jsem objevil též Litovel na čepu v Sokolovně u porubské smyčky. Pivo žádný zázrak, ale byla to v poměrné tehdejší pivní šedi alespoň nějaké zpestření.

Minulý čtvrtek jsem hudebně doprovázel v hrabovském kulturáku vystoupení Dr. Šmoldase a měl jsem čas inzerovanou hospůdku navštívit.

Útulný lokál, kde vedle obligátních Nošovic točili též 11° a 13° z Litovle.

Speciální 13°se jmenuje Gustav. Je to na památku světoznámého českého zápasníka Gustava Frištenského, který se oženil s dcerou vrchního sládka litovelského pivovaru.

Gustav Frištenský měl údajně i bratra Varla, ale to bude spíše konfabulace divadla Járy Cimrmana ve hře Dobytí severního pólu.

Pivo samotné je pitelné, leč v sobě nezapře mírné náznaky průmyslovosti.

Litovel je historický pivovar s dlouhou tradicí snad už od roku 1893. Jedná se o český podnik, tak bychom si jej měli vážit a čas od času od něj i něco ochutnat.

Na jaře 2020 pivovar kvůli cca 25 obyvatelům Litovle pozitivně testovaným na Covid 19 přerušil (naštěstí nakrátko) výrobu a město bylo uzavřeno a obsazeno fašistickými zbrojnoši.

Pivovárek i občané naštěstí přežili.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>