Teplé pivo a studené párky

„Víš, že se budou Bazaly zastřešovat?“  „Ne. A Proč?“  „Platí to Vatikán. Papež říkal, že Bůh už se na ten baníkovský fotbal nemůže dívat!“

Dobový vtip ze 70. let je i dnes aktuální. Baníčku se nedaří. A to už dosti dlouho. Výsledky jsou žalostné. A to člověk nemusí být ani sportovní fanoušek aby to poznal. Nejde však jen o samotný fotbal. Klubové neprůhledné účetnictví způsobilo, že Baník se zadlužil. I to se v současnosti stává a podobné problémy jsou čím dál častější. Podivná je však reakce zastupitelstva města Ostravy. Jako pomoc v podstatě soukromému subjektu se v prázdné kase jaksi našlo 115 milionů korun aby se fotbalový klub vytáhl z bryndy, do které se sám dostal. To je kapitalismus, co? V době kdy se brečí, že na nic nejsou peníze, omezuje se doprava, zdravotnictví i sociální služby a arogantní vláda blokuje návrh zvýšit minimální mzdu o usmolených 500 Kč se nemalé finance naperou do čutalistů. Neobstojí argumenty o záchraně tradice z roku 1922. Ve fungující společnosti si soukromý subjekt musí pomoci sám. Od toho jsou sponzoři a když fanouškům o ten Baník tak jde tak ať uspořádají sbírku. 115 milionová dotace je dalším zločinem systému, který se tváří jako tržní, ve skutečnosti je to sdružení gangsterů, které disponuje s veřejným rozpočtem dle své libosti a nemusí se daňovým poplatníkům nikterak zodpovídat.

115 milionů proletělo komínem. Ještě možná pár měsíců bude Baník hrát a jeho tvrdé jádro „fanoušků“ bude dělat bordel než spadne z ligy (jeho poslední výkony tomu napovídají), seberou mu licenci nebo se provalí další finanční průser. Problém českého sportu je ten, že přestává být sportem a stává se pouhým kšeftem. Důkazem toho jsou i výkony českých hokejistů, kteří za Calgary Flames nebo Edmonton Oilers střílejí góly jak urvaní z řetězu, za národní tým pak ale hrají jako ponocní.

K fotbalu patří určitě pivo. Bohužel usrkávat zteplalou desítku z plastového pohárku a zajídat to teplým párkem může pokazit i vzácně kvalitní sportovní zážitek. Ten bych si vychutnal u televize a půllitru kvalitního pivka kdyby český tým někdy postoupil do finále mistrovství světa nebo alespoň Evropy. Na to jsou však naši reprezentanti velice špatně placeni.

P.S. Štěstí, že můj administrátor fandí Tottenhamu, který je od Bazal vzdálený něco kolem 2000 km.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Teplé pivo a studené párky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>