Paralelní Telč

V Telči a jeho okolí jsem strávil pár týdnů v letech 1977 a 1978. O několik roků později jsem toto město navštívil už jako dychtivý pivař.

Tenkrát tam točili Jihlavu, Regenta a také pivo ze Studené. Poslední svou inspekci jsem uskutečnil na jaře 1988.

Dnes jsou v Telči hned dva minipivovary. Dost pádný důvod k opětovné návštěvě. Mám celkem dobrou paměť na místa, proto mne poněkud překvapilo, že mi místní nádraží skoro nic neříkalo. Železnice snad zůstala od 70. let na stejném místě, avšak autobusy přijížděly určitě jinam.

Celé město mi připadalo cizí, i když je krásné a zřejmě i upravenější než kdysi. Ulice, budovy i zákoutí jsem poznával jen stěží. Tam je stará hospoda Na zámecké, kde točívali jihlavskou 10. Dnes se podnik jmenuje Švejk čepují tam PU. Zámek je uzavřen. Snad do příští sezóny. Z toho asi UNESCO radost mít nebude. Po Telči se nejčastěji pohybují asijští turisté, ale i těch je málo. Perla Vysočiny mi připadá mrtvá. A kde jsou ty schody, které vedly z náměstí dolů? A kde je ta hučáková hospoda, kde točili Studenou a TV měli permanentně naladěnou n Vídeň. Jako bych se teď ocitl v jakési paralelní Telči.

Pivovar Panský dvůr je ve městě novinkou. Desítka skvělá, jen na můj vkus trochu sladká. Chuťově výrazná je i 12. Nejvíc mne však překvapivě oslovila IPA. Nepřevoněná, jemná a sametová. K degustaci mi hrála mazlivá hudba z rozhlasové stanice brazilského jazzu.

Pivovar Trojan je již v Telči zabydlenější. Spodně kvašená piva jsou pěkně hořká a na nic si nehrají. Ejl bohužel Chmelový parfém. Myslím, že u Trojana jsou nebezpečné WC o dvě patra výše po strmém schodišti.

Je sedm večer a město ještě více chcíplo. Všechny hospody jsou prázdné. Mám smíšené pocity. Pivo dobré, ale smutno. Zdá se mi, že jsem se ocitl v paralelní Telči.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Paralelní Telč

  1. Buď rád za to chcíplý ospalý město. My tam s manželkou byli v létě a to tam byl docela turistickej masakr, pinglové vystresovaný, protože nestíhali,nervozita a stres. To nechceš.
    A s tou Rakouskou televizí to dneska neni jednoduchý, všechny kanály zakódovaný včetně veřejnoprávní ÖRF, nestačí tedy klasický set top box, ale musíš mít jejich speciální se slotem na kartu, kterou platíš ty jejich sračky, protože pro dnešní programovou podobu se jinej výraz nehodí. Já ve Vídni telku vždy vypínám tak po deseti minutách. Ale když ten magor střílel v ostravský nemocnici, dali to na všech rakouskejch stanicích jako první zprávu ve svém hlavním zpravodajství. Tak to jsem si tenkrát říkal „zase jsme jednou světoví “

    Jinak v době mojí návštěvy tam byl jen pivovar Trojan a bylo tam moc hezky. Sedli jsme si nahoru do patra, nemuseli jsme pak zdolávat to velké převýšení při takových nutnostech, jakými jsou cesty na záchod.
    Čím více vypitých piv, tím více záchodů.
    1 pivo = WC na druhou :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>