Pivní paskvily jsou také k pití

Tak se jmenoval můj novinový článek z roku 2003, který později vyšel i v anglickém překladu v britském pivním časopise What´s Brewing?

Festival svrchně kvašených piv Lopni Beczku má již v Ostravě tradici. V současnosti se koná dokonce dvakrát ročně.

Minulý pátek a sobotu bylo v Muzeu zemědělské techniky v Dolní oblasti Vítkovic rušno. V monstrózní tovární budově mezi kombajny, traktory, sekačkami a mlátičkami nejrůznějších značek, velikostí a tvarů (marně jsem hledal nějaký výrobek německé firmy MENGELE) nabízely své svrchní výrobky asi dvě desítky malých i větších pivovárků.

Výběr byl opět bohatý. Každý subjekt předváděl průměrně asi 5 druhů „piva“ vlastní výroby.

Asi nejnormálnějším tovarem na Beczce byly elly, ipy, apy a neipy. Od prosté osmičky až k výživnějším 14° a 16°. Ještě silnější byly portery a stouty. Nejmocnějším byl černý speciál dánského pivovaru To Öl, který měl údajně stupňovitost 36 EPM. Deci stálo 90 Kč a prý to bylo až odporně sladké.

Ze startu jsem si dal albrechtickou ipu, kterou jsem si naladil chuťové pohárky na mnohem zběsilejší truňky.

Zajímavý byl Gruit ze Siberie, který se nazýval Prapivo. Krásná ukázka, jak to asi chutnalo, když se ještě nepřidával do piva chmel. Hlučná souhra bylin, asi máta, tymián, snad dokonce mateřídouška a levandule. Dobrá zkušenost, ale bohužel – pivo je dnes jinde.

Kde? Na Lopni Beczce byly nastíněny nové trendy.

Kyseláky už dnes málokoho překvapí. Ochutnal jsem Beet Blood, což bylo „pivo“ s přídavkem červené řepy a růžového pepře. Těžce řepová barva i chuť, jako fresh juice bych to možná bral. Ale žádný růžový pepř jsem tam necítil.

Celkem poutavý byl speciál z Viničných Šumic s přídavkem vinných kvasnic. Jinak mi však jsou šuma fuk.

Rozhodl jsem se vyhledat nejbizarnější mok. V záplavě ovoce, zeleniny, cukroví a jiných pochutin to nebylo nikterak jednoduché. Štěstí jsem měl u Crazy Clowna. Pražský minipivovar má svůj program přímo v názvu: Breaking Reinsheitgebot since 2016. A vskutku. Myslím, že v klaunských pivech už není moc chmele a sladu, na druhé straně  však nešetří ani těmi nejkurióznějšími přísadami.

Moderní imitace piva s krkolomným názvem Oh, My Fuckin´Cthulhu obsahovala sépiový inkoust a ginové bylinky. Pozor na alergie!

Tak jsme se napili, pobavili a ještě si zahráli divadlo.

Jen více takových podobných akcí!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>