Pivo do škol

Někdy ve třetí třídě ZDŠ nám přímo do třídy dodávali čtvrtlitrové láhve s mlékem a banketky.

Tenkrát mi svačiny pečlivě připravovala matka, takže jsem se tohoto programu aktivně neúčastnil.

Jednou jsem však svačinu zapomněl doma a v nestřeženém okamžiku se mi podařilo odcizit nepředplacenou banketku. Naneštěstí to nebyl okamžik až tak nestřežený. Banketky náhodně střežil spolužák Igor Němec, který mne odhalil.

Za jeho mlčení jsem mu musel vydat mou filatelistickou chloubu – nádherně zlatobarevnou známku s podobiznou zakladatele skautingu Powella s exotickým nápisem Royaume du Burundi.

Mléko se do škol vrátilo. Je to předmět stejnojmenného státního programu. Mlékárny na to dostávají dotace a ty chce nyní národní hrdina Petr Fiala zrušit.

Dotací je v našem „kapitalistickém“ prostředí astronomicky mnoho. Sto tisíckrát mohou renomovaní ekonomové namítat, že tak to v tzv. tržím hospodářství být nemá. Různé vlády (a to zdaleka ne jen u nás) si v dotacích vepřově rochní a rozhazují bezohledně vlevo, vpravo.

Babišův Agrofert údajně dostane na dotacích více, než odvede na daních.

A národní umělec Boleslav Polívka v době hluboké krize a prázdného eráru obdržel dotaci ve výši 18 milionů Kč na nové prostory svého divadla.

Takže program Mléko do škol zřejmě skončí. Mléční bossové jako např. ředitel Madety Teplý žádnou charitu provádět nehodlají.

Jak to nahradit?

Mám v tom jasno – Pivo do škol!!

Jak si na každodenní tekuté svačinky žáci zvyknou, nebudou pivo, na rozdíl od nechutného mléka vylévat do umyvadel.

Z programem by se začalo až od druhého stupně ZŠ. Od 1. do 5. ročníku by plnohodnotné pivo bylo dočasně nahrazeno nealkoholickým Birellem. Samozřejmě, že přednost by měly surové produkty – nápoje bez příchutí a doslazování. Bojujeme přeci též proti dětské obezitě!

V 6. a 7. třídě by se začalo pivem osmistupňovým, případně desetistupňovým. K plnotučné 12° by se žactvo dopracovalo až v 9. ročníku, v době přijímacích zkoušek na střední školy.

Mnozí jedinci by možná byli i pozitivně inspirovaní a vybrali si profesi sládka.

Pivo by do škol dodávaly střídavě všechny naše pivovary, které na to mají kapacitu.

Učební osnovy by byly rozšířeny o předmět Historie a výroba piva, což by později mohl být i maturitní předmět.

Na programu by pochopitelně participovali aktivně i pedagogové.

Přínosy programu jsou nasnadě: Pravidelný pitný režim, přísun potřebných vitamínů a minerálů, výchova k vlastenectví, dobrá nálada a udržování dobrých mezilidských vztahů.

Chápu že mudrcové z CERMATu  by tento návrh zavrhli, přičemž by papouškovali prázdné floskule o škodlivosti alkoholu.

Vždyť nebyla snad projednána ani změna diskriminačního zákona o prodeji piva mladistvým do 18 let.

Rozvinuté země jako je Německo, Rakousko či Nizozemí mají tuto hranici posunutou na rozumných 16 let.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>