Pivo sladké Francie

Francii si pivař se svým oblíbeným nápojem příliš nespojuje. Je pravda, že se tam pije spíše víno. Nicméně i tam lze občas narazit na zajímavé pivo

Nejznámější francouzskou pivní značkou je Kronenbourg ze Strasburgu, který používá pro svůj nejznámější produkt rok založení pivovaru 1664. Je to voda. Alsasko, což je bývalé německé území má dosti svých pivovarů jako je kupř. Fischer či Meteor a určitě by se tam dalo nalézt i množství minipivovarů. Ve městě La Rochelle však byla situace úplně odlišná. Pracovník na informacích mému anglickému dotazu zpočátku vůbec neporozuměl. Určitě si při své vinařské mentalitě nedokázal představit nějaký malý pivovar, takže si původně myslel, že hledám nějakou restauraci, kde připravují vlastní hamburgery. Nakonec mi na mapě ukázal jakýsi podnik, kde údajně mají hodně druhů piv. Po cestě jsem narazil na hospodu, kde točili pivo s názvem Schotch Well, což byl mok vyroben z whiskového sladu. Zajímavé, leč nepříliš pivní a dosti drahé. Malé pivo příjde ve Francii v knajpě skoro na 4 eura. O kus dále jsem našel výčep s místní značkou Pelforth. Její blonďatá verze byla poživatelná a navíc jsem ji okusil ze sklenice o objemu 1,5 dcl. Silnější „jarní speciál“ (printemps speciale) byl však nepřístojně nakyslý.

Na místě doporučeném agentem z informační služby se žádná hospoda zmíněného jména nenalézala, objevil jsem tam však pípu s místní značkou La Rochelloise. Pivovar vaří v objektu Maison Bastarde a na logu uvádí letopočet 1911. Trochu sladší, ale dobré. Konečně nějaká regionální značka.

V Le Haveru jsem dostal na informacích docela přesnou instrukci kde hledat místní obchod Svět piva. Bohužel otvíral až ve tři odpoledne, tak jsem se rozhodl věnovat se spíše čepu. Na jedné z pizzerií bylo umístěno celkem hezké logo pivovaru Saint Omer. Uvnitř však tuto značku neměli. Nabídli mi však svrchně kvašené francouzské pivo La Goudale, které nebylo nejhorší. Úspěšně jsem se vyhýbal Kronenbourgu i Amstelu a zakotvil jsem v rodinné restauraci, kde měli 6 píp opatřených logy, které jsem vůbec neznal. Ležák Coq Hardy měl ve znaku pěkného kohouta, ale chutnal jako Heineken. Chuť jsem si spravil klášterním speciálem Tangerlo – pivovar založen už v roce 1130. Dobrý byl i Keizer Karel a silnější speciál 1900. Dlužno podoknout, že všechna tato piva byla belgického původu.

Do Paříže bylo z Le Haveru 3 hodiny cesty a do Alsaska ještě mnohem dále. Tak snad příště.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>