Polská pivní novinka ve WARS

WARS je firma, která v polských vlacích zajišťuje cestujícím občerstvení.

Pivně bývávaly polské jídel’náky dosti fádní. Trh tam ovládal Žywiec či Okocim. Pak se začala situace zvolna zlepšovat. ¨Před rokem jsem už popíjel ve Warsu pšeničňák a dokonce i nepasterovaný výrobek z polského minipivovaru Amber.

Když vstoupil steward do mého kupé a nabízel „kawe czi herbate“, automaticky jsem ho požádal o pivo. Vedle Žywce a pšenice mi doporučil „piwo lokalne“, které se jmenovalo Korona Olbrachta. Tento mok neměl nic společného s našim pokrokovým stejnojmenným spisovatelem a pocházel z polského pivovárku Jan Olbracht. 5,5% alkoholu, EPM 12,8°. Zajímavým se jevil fakt, že se jednalo o pivo nefiltrované, leč pasterované s trvanlivostí do června příštího roku. Konzumovat zmasakrované kvasnice nepatří k mým oblíbeným degustačním radovánkám, přesto jsem truňk ochutnal. A nakonec mi i zachutnal. Ani bych neřekl, že se jedná o proklamovaný pastér. Přístojná hořkost, v pozadí jemná komplexní vůně, doznívání neagresivní, leč výrazné. Hned jsem běžel do skoro prázdného jídelňáku dát si ještě jedno. K tomu polský „žurek“ a jako bylinnou tečku „kropelke“ Zubrowky.

Jen tak dál, bratři Poláci. Tématický výlet do vaší pivně se úspěšně rozvíjející země začíná už v jídelním voze!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>