Posledni ma letosni bavorska degustace

Za dva dny pojedu z Nemecka domu. Ale ze to uteklo…

Takze je cas jeste na jednu degustaci bavorskych, respektive franckych piv.

Prvnim kusem je svetly lezal Hosl Edelhell. Na etikete tohoto vyrobku mne zaujalo, ze tento pivovar byl zalozen ve stejnem roce [1516] jako byl vydan Zakon nejvyssi cistoty [Reiheitsgebot]. To se tedy museli tenkrat snazit! Bohuzel, dodnes jim to nevydrzelo. Pivo je celkem neutralni a nenasel jsem na nem nic pozoruhodneho.

O moc lepsi neni ani silnejsi pilsner Wagner s Merkendorfu. Tam jsem se chtel priste z Bambergu vypravit. Ale co. V okoli je jeste nekolik dalsich, verim, ze kvalitnejsich pivovaru.

Konecne neco chutnejsiho. Starofrancke z pivovaru Simon zalozeneho v roce 1875. Pivo celkem tmave s prichuti krizal a susenych svestek. Jsem nalazen na kvalitnejsi vlnu.

Je cas na nefiltry. Kanone Zwickl ze Schnaittachu [1886] je celkem obligatni. Chut docela hutna, ale uvital bych alespon o neco vyssi horkost a nejake to doznivani.

Podvedome jsem si nechal to nejlepsi na konec. Autori okurkoveho Gose dokazou uvarit i normalni pivo. „Dedeckovo zamilovane“ [Opas liebling] od Hertla je spodne kvaseny nefiltr se vsim vsudy. Barva kalna, horkost akorat a prirodni vune nevlezla. Dobre se popiji. Snad by mohla byt stabilnejsi pena. Avsak urcite ne za cenu smichani s jakousi modrou srackou [stabilizator peny], kterou spatrili pred cca 20 lety ociti svedci v Plzni.

Auf wiedersehn, Bayern. Tak mozna zase pristi rok.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Posledni ma letosni bavorska degustace

  1. Ta „modrá sračka“ byla tetrahop? Jednu dobu přece P.P. proti použití tetrahopu zuřivě bojoval… Že by až poté co ho sami přestali používat? :-) Jak je to české přísloví? „Zloděj křičí: Chyťte zloděje!“

    P.S. – méně stabilní pěna mi u živých nefiltrovaných ležáků vůbec nevadí.

    René Costache

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>