Povánoční bilance

Vánoční svátky jsou pryč a já se nad nimi zpětně zamýšlím.

Od smrti mých rodičů jsou mi Vánoce poměrně lhostejné. Nejsem zastánce jejich religiózních ani komerčních pojetí. Nepodporuji vánoční obžerství ani nákupní šílenství. Místo balíčků si dnes lidé házejí pod stromek obálky s penězi a někteří se v této době dokonce tragicky zadlužují.

Pro mne jsou Vánoce především o pivu. Již v 80. letech jsem již v půli prosince sháněl sezónní speciály, kterých samozřejmě tenkrát bylo poměrně poskrovnu. Dnes je návštěva předvánoční pivotéky krásným svátečním dobrodružstvím. 23.12. jsem v Kurník šopě hodil pár degustačních kousků a na závěr se vrátil ke klasice. přes 450 let starý pelhřimovský Poutník a důstojný tmavý ležák z Chomoutova (někteří nepoučení výčepní označují místo původu mylně jako „Chomutov“ a vyvolávají ve vzdělaných pivařích krátkou, leč marnou naději, že je na čepu v našich krajích vzácný druh Karásek + Stüpler). Veselé Vánoce. Uvidíme se mezi svátky!

Čeho si dopřát na Štědrý den? Na primární žízeň rutinní 11°z Nachmelené Opice. V prodejně Globus jsem si koupil litrovou petku  světlého speciálu Jesus Christ Superstar z 1. Selského pivovaru v Kroměříži. K tomu mne dovedlo samo vnuknutí! Pivo pro mne ve všech směrech sváteční. Nekompromisně hořké, přitom i sladově tělnaté s pozoruhodnou, ryze českou sekundární chutí provázející celou konzumaci a vrcholící v nádherné a hodně dlouhé doznívání. Ani rybí chutě mi zážitek nezkreslily.

Špatný nebyl ani stout z Ostravice. Beskydský Pivovárek počal poněkud rozdělovat pivařskou obec. Jedni jej milují a vyhledávají zejména jeho svrchně kvašené produkty, jiní jsou k jeho pivům výrazně kritičtí. Ale hlavně že vaří!

Na Pividkách jsem se dočetl, že byly otevřeny zase nové pivovárky, tak co si více přát? Samozřejmě i kolem svátků funguje i mediální agentura pana Joba. Příští rok se prý zpomalí hospodářský růst a zdraží nám energie. Prezident Zeman by nás chtěl opět nahnat k povinným volbám. Poslanci za SPD Volnému prý hrozí trestní stíhání s možnou sazbou až 8 let vězení za to, že na svém twitteru uvedl, že 18. 12. jsme vzpomněli 5 leté výročí úmrtí jednoho z největších vlastizrádců českého národa (V. Havel). Zajímalo by mne podle jakých paragrafů, napadá mne pouze hanobení mrtvoly). V prosinci rovněž v TV vystoupil pivní Koniáš Dr. Nešpor se svým plamenným projevem proti jakýmkoliv formám etanolu a upozornil především na pivo a víno, které čistého alkoholu obsahují minimum, proto je třeba spotřební daň stanovit jinak a necitlivěji. Těsně před svátky jsem zaregistroval, že probíhá snad nějaká mediální kampaň za omezení dostupnosti alkoholu. Budeme kopírovat Gorbačův model přídělového systému nebo se snad necháme inspirovat zákonem arcilotra Volsteada a neúspěšným modelem jeho prohibice v USA v letech 1919 – 1932?

I v hospodě je třeba být obezřetný a být připraven bojovat proti všem, kteří se chystají vzít našemu těžce zkoušenému národu jednu z jeho mála radostí!

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Povánoční bilance

  1. Od doby, co mi zemřel děda a pak babička, už nemám s kým Vánoce trávit, tak jsem doma s manželkou, křečkem a pivem Bernard, které nám naše firma dává těsně před Vánočními svátky, protože kdyby to dali třeba na začátku prosince, někteří pičusové by to vylemtali ještě před Mikulášem. Jo a ještě chodím naplivat rodičům na hroby, každej hnije v jiným hrobě, ale jsou na stejném hřbitově, takže přesun od maminky k tatínkovi není z hlediska logistiky nijak náročný.
    Hezký rok 2019 přeju a ať se pořád daří tak hezky psát o výletech za pivem, i když občas to pivo stojí za piču.
    S úctou
    Vašek Švihlík, Praha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>