Příklad chuťové asociace

Onehdy jsem popíjel jakýsi v našich krajích celkem exotický ležák a zaujala mne jeho skrytá příchuť.

Trvalo chvíli, než jsem ji dokázal definovat. Ano. Bylo to někdy koncem 60. let, kdy jsem si hrál na pískovišti v Mar. Horách u ulice Korunní a lokální písek (zejména tem „mokrý“) byl něčím intenzivním cítit. Během let jsem se s takovýmto pachem setkal ještě při různých příležitostech několikrát, ale nejvíce mi v mysli utkvěla právě asociace na ten písek.

Asi před 30 lety jsem se v jakési americké knajpě oddával degustaci místních draftů, když tu jsem spatřil v regále pro mne do té doby neznámou značku. Lahvové pivko Rolling Rock.

Z etikety jsem se dozvěděl, že pivovarská společnost byla založena již roku 1939 přímo na vrcholu vleklé hospodářské krize kdesi v Pensylvánii. Název firmy nebo města, kde se onen lager vařil byl Latrobe. A aróma a i následná chuť Rolling Rocku mi hodně připomínala historické pískoviště v Mar. Horách.

Tento zvláštní zážitek jsem si průběžně ověřoval a vždy jsem došel ke stejnému závěru.

A tak podobně (pískově) mi chutnalo i nejmenované pivo v Kurníkšopě.

Bohužel, značku Rolling Rock v roce 2006 koupila firma  Anheuser Busch a dnes se stejnojmenný (tipuji však, že chuťově odlišný) mok vaří přímo v St. Louis, Missouri .

Je to škoda, nicméně má asociace na staré pískoviště a na Rolling Rock z Latrobe mi zůstane navždy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>