Roboti z Potštejna

Další díl z cyklu TV Náš venkov, tentokrát o obci Potštejn nastolil hned několik pivních otázek. Ta zásadní je o sporu pivních konzervativců s pivní avantgardou.

Zámecký pivovar v Potštejně vyráběl pivo zhruba do 1. světové války. Tradici po 100 letech jeho nečinnosti obnovilo pár místních nadšenců. Dnes minipivovar vaří mnoho druhů piv, je známý u nás a třeba i na Slovensku a pomalu mu ani nestačí kapacity. V dokumentu byla ukázaná rušná pivovarská hospůdka, na druhé straně však i konkurenční tradiční výčep od vedle. Hosté minipivovaru Clock se rozplývali blahem. Dobré pivo a ten výběr! Mnozí z nich disponovali skoro až pivními encyklopedickými znalostmi. Poznal jsem tam mezi nimi i svého pivního kolegu Karla Mopa.

Z vedlejšího šenku již takové nadšení nesálalo. Pár usedlých štamgastů usrkávalo svůj Staropramen (charakterističtější značku si už nemohli vybrat)a k existenci vedlejšího podniku se stavěli poměrně skepticky. Tamní pivo je zbytečně drahé a hlavně, až na drobné výjimky jim nechutná. Na to ve střihu opět reagovali inovátoři. Český národ je konzervativní a bude stále konzumovat ty svoje průmyslové ležáky.

Problematika byla zřejmě pro menší komplikovanost pro laiky zjednodušena na spor minipivovarské neotřelé pivní styly proti spodně kvašeným velkovýrobkům nadnárodních chemiček. Samozřejmě, že my informovanější víme, že není ležák jako ležák. Ležáky či pilsnery vyrábějí i naše  minipivovary mnohdy ve velmi zdařilých formách. A takovýto ležák není v žádném případně chuťově fádní. Dokonce i mladí profesionální sládci si občas povzdychnou, že klasický český ležák už dnes umí málokdo uvařit. Pravda je, že piva svrchně kvašená jsou na výrobní podmínky mnohem méně náročná a jejich rádoby neotřelá chuť je velmi často honěná aromatickými chmely.Naši progresivní pivaři se dnes naštěstí nespokojí s českou klasikou a ne vlastní vinou trochu opožděně kopírují světové pivní trendy. Te’d jsou u ip a apa a  jestli podvědomě sledují tendence americké, brzy budou u nás v módě kyseláky jako je např. lambic nebo gose. Náš venkov však tento problém samozřejmě nepitvá a staví jen dvě diametrálně odlišné hospody proti sobě z nichž samozřejmě vychází vítězně Clock.

S touto otázkou souvisí i ta druhá: Jak se líbí potštejnské robotické logo? Opět jsou ve filmu rovnoměrně zastoupeny oba protichůdné názory. Já jsem se onehdy na těchto stránkách dosti emocionálně pohádal s kolegou Segalem a tak nehodlám zde v této diskuzi pokračovat. Shodou okolností jsem dnes viděl na ČT 1 dokument Polopatě, kde se prezentovali dva Italové, kteří před 17 lety zakoupili ruinu renesančně – barokního zámečku ze 16. století. V interiéru použili namísto nedochovaných původních maleb sprayerské grafity přímo na klenby stavby. Inu, myslím, že památkáři u nás pomalu ztrácejí svůj kšeft.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>