Sbohem Pardubice!

Vždy, kdy zanikne některý z našich historických regionálních pivovarů, vzpomínám na naše vzájemná setkání.

Na pardubický pivovar založený v roce 1871 mne upozornil již někdy počátkem 80. let pivní kolega Karel. Zejména chválil jeho ležák Pernštejn. Osobně mi připadalo toto pivko dosti nasládlé, ale určitě se dalo vypít.

Dlouhé roky jsem konzumoval tuto značku v rozlehlém, takřka průmyslovém bufetu na pardubickém nádraží, až do jeho zániku. Mimochodem, tyto prostory pak po dlouhých letech chátrání na čas obsadil celkem kuriózní minipivovar Bahno s ještě kurióznější provozní dobou. Dnes údajně funguje Bahno na jiném místě v Pardubicích.

Pardubický pivovar se dlouho držel i přesto, že všude v okolí se pivovary podobné kategorie uzavíraly. Ať už to bylo v Hradci, Svitavách nebo třeba v Golčově Jeníkově. Navíc pamatuji, že kdysi v polovině 90. let tam pracoval na zřejmě dosti vysoké funkci jakýsi inženýr Lumpe.

Nakonec však došla řada i na Pernštejn. Nedávno koupily tuto provozovnu Pivovary Staropramen. Zpočátku to vypadalo na nový svěží vítr do plachet stárnoucího pivostánku. V Ostravě se začaly objevovat pardubické výrobky jako např. hořká 10° Arnošt (z Pardubic). Na trhu protřelá velká společnost se zahraničním kapitálem korporace Molson – Coors původně slibovala, že provoz v Pardubicích zachová.

Ale jak už to v podobných případech bývá – pravý opak je pravdou.

Některé značky se mají vařit v Ostravě nebo v Praze, nejostudnějším počinem však je, že s největší pravděpodobností zruší výroba legendárního Porteru 19°, který se v Pardubicích tradičně vařil snad od konce 80. let 19. století.

Pokrok se nedá zastavit. Za pár let se budou bohatí jedinci vozit výhradně v předražených elektromobilech, na každého našeho občana připadá cca 275 000 Kč státního dluhu (zvyšovaným půjčkami investovanými do cizího státu), možná se dočkáme antického vybíjení starců, pivo přestává být lidovým nápojem a tradiční pivní značky končí.

Zrušení Pernštejnu se mne osobně dotýká.

Teď už jen zbývá zjistit, zač je v Pardubicích perník.

P.S. Mám dojem, že v Krušných Horách i nadále působí pivovar Chalupník, který se nalézá v obci Perštejn.

Ale i tak je to slabá útěcha.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>