Sci-fi v reálném čase

Připomíná mi to starý katastrofický film Přejezd Cassandra. Nebo též o něco novější snímky shodného žánru Smrtící epidemie nebo Ebola.

Jako každý rok k nám dorazila chřipka. Pamatuji si epidemii chřipky Hongkongské v roce 1969, kdy se nám zimní prázdniny prodloužily o celé dva týdny. Podobná situace nastala i na jaře 1976. Jistě dnes už všichni známe alespoň okrajově statistiky každodenních chřipkových epidemií. Není problém dohledat, že roku 2010 u nás tzv. Prasečí chřipkou onemocnělo přes 2500 lidí a přes 120 jich zemřelo. Drobná panika sice nastala (zvýšený prodej antivirotik), ale tento pravidelně se opakující incident naše společnost bez větší újmy přežila. Stejně tak i loňskou epidemii chřipky v Ústeckém kraji (přes 1750 případů na 100 000 obyvatel).

Letos je všechno jinak. Naši zemi (a většinu Evropy) zachvátila nebezpečná panika. Každoroční chřipka již není normální chřipkou a dějí se věci. Ačkoliv klinicky se jedná o poněkud zmutovanou chřipkovou infekci, postižené státy vytváří umělou apokalypsu.

Samozřejmě, že vzhledem k okolnostem vzniká řada konspiračních teorií (uniklý virus biologické zbraně, uměle vytvořená situace, která má buď vyhubit polovinu populace planety nebo alespoň zpomalit globální ekonomiku), přitom oficiální verze pouze potvrzují, že se jedná o středně těžké respirační onemocnění, které má těžší průběh u starých, či oslabených pacientů.

Před 5 lety se Evropou vesele proháněly davy nelegálních migrantů, přitom v rovníkové Africe řádila Ebola.

Nyní to u nás pomalu vypadá jako po atentátu na Heydricha.Zatím se zavírají školy, muzea, kina divadla a koncertní sály. Na hranicích stojí armáda (kde byla v roce 2015?) a zoufalé hlasy poplašených panikářů volají po jejich úplném uzavření. Nemáme se líbat, ani si podávat ruce. Média do nás 24 hodin denně hustí poplašné zprávy. A v 21. století nikdo neví, jak dlouho tato situace bude trvat nebo jak se může vyvinout. Komu tyto manévry hrají do karet? Možná, že za chvíli nebude co do huby a na ulicích budou hlídkovat militanti ve skafandrech a budou nás kropit lysolem nebo chloraminem.

Zažil jsem leccos, takže se pokusím být klidný až do doby, kdy se omezí přístup k pivu. Potom navrhuji citelné projevy občanské neposlušnosti.

Koronavirus je pouze malou ukázkou, jak se naše příroda umí bránit proti svému letitému zneužívání.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>