Sezónní Slezan

Slezan byl název piva z opavského pivovaru v 90. letech. Od roku 2006 se tak jmenuje pivo z minipivovaru v Leskovci.

Poloha onoho pivního stánku je trochu diskutabilní. Může se nalézat ve zmíněném Leskovci, avšak stejně dobře i poblíž obce Požaha nebo u Skřípova. Ve skutečnosti je Slezan umístěn v bývalém vojenském prostoru v lesích Oderských Vrchů.

Bude to již 2 a půl roku, co jsem Slezana navštívil po úmorné pěší cestě z Bílovce. Leskovecký pivovárek je totiž striktně sezónní. Je veřejnosti otevřen jen od jara do podzimu v pátky a soboty, a to ještě pouze v případě slušného počasí.

Tentokrát jsem zvolil cestu z Fulneku. Po červené značce do obce Děrné (kde se v minulosti vyráběly štítky do počítačů) a pak po cyklostezce 6131, která kopíruje úzkou místní silnici. Cesta vedla skoro stále do kopce a asfalt nudil, proto jsem asi po čtyřech kilometrech odbočil na polní stezku vedoucí do obce Bravinné. První překážkou byly úly, ale tu jsem v pohodě překonal. Cesta vedla luhem i lesíkem povětšinou z kopce, terén nebyl vždy ideální, ale měl jsem pocit, že jsem v přírodě.

Žízeň potěšitelně zrála, občas jsem zakousl jablko nebo švestku utrženou z četných ovocných stromů. Odbočkou jsem si nadešel asi 3 km a do pivovaru jsem kráčel opět po asfaltové silnici.

V areálu Slezanu bylo plno. Samí cyklisté. Zjistil jsem, že až na pár místních štamgastů jsem byl snad jediným návštěvníkem, který nepřijel na kole. Zarazilo mne, že většina parkovaných bicyklů mělo elektrický pohon. Lidstvo je prostě stále línější…

Vzorně natočená 11° přišla k chuti a osvěžila, chutnala mi i černá „flekovská“ 13°. Čtrnáctistupňový speciál jsem jen ochutnal, avšak příliš mne neoslovil. Byl v něm cítit jakýsi odér B komplexu, který se ve kvasničácích vyskytuje zřejmě při nedodržení hygieny při kvašení. V ostatních druzích jsem tento jev naštěstí nezaznamenal. Škoda, že není na čepu medové. To jsem si naposledy tady přímo zamiloval.

Seděl jsem u stolu se železným mužem. Ujel proti větru 180 km, uplaval 4 km a ještě běžel maratón. Dobrý výkon – ale jaký to má vliv na světový mír nebo ekologii?

Osvěžen jsem v půl šesté vyrazil na zpáteční cestu. Před odjezdem autobusu jsem ještě ve Fulneku stihnul jednoho Mustanga.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>