Sheperd Neame – britská klasika

Britský pivovar Sheperd Neame byl dle etikety založen již v roce 1698.

V pivotéce Pivovarského domu Ostrava  se sešly dva typy piva z oné tradiční provozovny. Double Stout je již podle názvu svrchně kvašené pivo černé jak but. Má v sobě vše, co správný stout má mít. Praženou chuť kávy, trošku karamelu, případně i lehkou pikantní stopu spáleniny. Alkoholicky tento truňk není silný (5,2%alc.), je však dostatečně hutný a chuťově výrazný. K jeho výrobě se používá speciálně pražený ječný slad, chmel z východního Kentu (East Kent hop)a proces probíhá i za pomoci historických, dnes už i v UK velice kuriózních dřevěných vystíracích kádí.

Ze stejného podniku pochází i Strong Ale zvaný Bishop Finger. Název je údajně odvozen od označení středověkého ukazatele na poutnické cestě ke Cantebury. Pivo bylo pod tímto jménem poprvé uvařeno v roce 1958 , kdy oficiálně ve Velké Británii skončila úsporná opatření implementovaná na počátku 2. světové války. Poprvé po 20 letech tak mohli v Sheperd Neame uvařit pivo ze sladu, který nebyl na příděl.

Stejně jako Double Stout ani toto „silné ale“  přes své označení nikterak mimořádně silné není (5,4%). Kupříkladu v Polsku se pod názvem „mocne“ skrývá pivo, které nezřídka mívá obsah alkoholu i 8%. Biskupův prst je pivko barvy polotmavé s charakteristickým anglickým buketem. Ve vyrovnaně nahořklé chuti jsou poměrně výrazné ovocné podtóny – v tomto případě lesní plody s červeným rybízem. Doznívání středně dlouhé kopírující primární chuť bez výraznějších anomálií.

Oba výrobky Sheperd Neame jsou v pivotéce Pivovarského domu Ostrava k dostání v lahvových půllitrových baleních za 74 Kč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>