Svatý Václav po americku

Patron českého piva inspiruje pivovarníky. Jeden svatováclavský speciál vaří i nový pivovar na Ostravici.

Český vlastenec by očekával nějaký povedený ležák nebo vícestupňový spodně kvašený speciál. Beskydský pivovárek jde ale s dobou. Vědom si svých obchodních úspěchů s Beskydským hořkým (v naší pivotéce se často petky nestačí ani vychladit) připravil ke dni svatého Václava várku sedmnáctistupňového truňku typu IPA. Měl jsem štěstí toto pivko okusit v točené verzi takřka přímo u zdroje. Již hnědobéžová barva onoho moku poukazuje na to, že se jedná o něco mimořádného. Nápoj je velice hutný, v prvém momentě, jak už to v podobných případech bývá, svou alkoholovou silou 6,5% evokuje zdánlivou sladkost, charakteristická hořkost však přichází na patro již po dvou až třech vteřinách. V doznívání jsou cítit zárodky kvásku, ty jsou však naprosto podřízeny silné a výrazné chmelové dochuti. Aromatický oregonský chmel naplno projevuje své silice.

Jedná se o speciální pivo kaloricky i alkoholicky vydatné, proto je třeba si jeho konzumaci hlídat. Při střídání značek se samozřejmě hodí spíše až na konec degustačního večera – jemná ležáková jedenáctka by po Svatováclavském svátečním speciálu nejspíš nikterak chuťově nevynikla. Ostravické IPA 17°hodnotím kladně, chyběl mi však v něm nějaký charakteristický, osobitý znak, podle nějž bych si tento mok mohl alespoň na nějaký čas chuťově zapamatovat, případně jej odlišit od jiných piv této, dnes velice módní kategorie.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>