Svijany 20°

Kdysi býval nejsilnějším pivem ČSSR černá 20° z Martina. Dnes je tato stupňovitost už dávno překonána.

Asi před 10 lety bývala nejsilnější Old Bohemia od Medvídků (33°). Dnes se experimentálně vyrábějí eisbocky, tak jsem se osobně přestal o tyto rekordy zajímat, ačkoliv se většinou jedná o vysoké obsahy alkoholu.

Letos slaví svijanský pivovar 455 let. Za tuto dlouhou dobu se v něm mnohé změnilo,i já eviduji velké změny v chuti a kvalitě za posledních cca 30 let. ‚Co bolo – to bolo. Terazky jsou Svijany takové, jaké jsou. Nicméně ke svému dílčímu výročí uvařily speciál. A je to světlá dvacítka!

Není to nic pro pivní labužníky. Možná, že alespoň nějaká zkušenost. Tak silná světlá piva nechutnáme každý den. Čili jaké to pivo je? Hutné, až mazlavé a docela sladké, ačkoliv jsem onu sladkost očekával výraznější. Minimum chmelové příchuti, spíše vydatná sladovost. Během konzumace, zvláště v dochuti je trochu nepříjemně cítit pryž nebo PVC. Jedno stačí. Docela mne pak večer bolela hlava, ačkoliv to bylo možná proto, že jsem tento speciál spojil s dalšími šesti, lépe pitelnějšími kusy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Svijany 20°

  1. A takové to bylo krátce po roce 2000 dobré pivko. Dnes je to jen chemicky upravená voda, která má chutí připomínat pivo, alkoholikům to asi stačí, alkohol, na rozdíl od chuti, tam je.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>