Ta Morava je jistě krásná zem

Zvláště když se na jejím území nalézá takové množství pivovarů. Jeden z nejnovějších se dokonce i stejně jmenuje.

Z někdejší známé restaurace Morava v Ostravě Porubě moc nezbylo. V architektonicky cenných prostorách z 50. let se dnes nachází obchod se sportovními potřebami a jeden zaplivaný bufet s Radegastem. Podobně neslavně dopadl i hotel Moravia v Přívoze.

Nový pivovárek Morava však vznikl ve Frýdku Místku, což je myslím částečně geograficky už Slezsko. V tomto dvojměstí, které prozatím ještě nezachvátily separatistické tendence se oficiálně nevařilo pivo už dlouho. Od počátku 70. let 20. století se FM stal takřka stoprocentním odběratelem piva z tenkrát nového a moderního pivovaru v Nošovicích. Vývoj a současný stav této továrny není tentokrát předmětem tohoto článku – každý ať si sám udělá svůj privátní obrázek po degustaci dnešního „Radka“. V letech devadesátých skončila s uvolněním dosud státem kontrolovaného trhu i přísná rajonizace, která byla volným pokračováním někdejšího nepopulárního propinačního práva a tak bylo možno ve FM sehnat i jiné pivní značky. I tak však byl výběr žalostný.

Situace se změnila k lepšímu až s rozvojem regionálních minipivovarů, které si docela nedávno v tomto městě našly svá odbytiště. O výrobu piva se asi před 10 lety pokoušela likérka Kwaczek. Jejich polotmavý Arthur´s byl pivo zajisté zajímavé, člověk však musel být na jeho vlnovou délku předem naladěn. Jinak se v relativně velkém městě pivo stále nevařilo…

Svěží sladový vítr zavál až koncem loňského roku, kdy zahájil provoz nový minipivovar Morava. Pravověrným pivařům může být na první pohled jeho zřizovatel podezřelý. Je to provozovatel restauračního řetězce Šatlava, který evokuje představy převážně nočních barů s hracími automaty. Při bližším zkoumání však vychází najevo, že na rozdíl od mnoha jiných podniků podobného druhu se Šatlava alespoň snaží o rozšíření pivního sortimentu ve svých podnicích. Na čepu se vedle mediálně profláknutých značek objevoval i pšeničný Hoegaarden a před nedávnem představila Šatlava i „své“ pivo Lapák vařené na speciální objednávku v Pivovarech Lobkowicz. Dle slov jednoho z reprezentantů si tato firma na pivu velice zakládá. Ve svých provozovnách se snaží o vzornou údržbu pivního potrubí a dokonce provozuje profesní školení zaměstnanců. Sympatickým faktem je, že je podnik nezávislý na smlouvách se zkázonosnými giganty, neboť vlastní svá výčepní zařízení.

Minipivovar Morava je umístěn v objektu velkokapacitní sídlištní pivnice. Dnes již tato budova nese název Šatlava. Restaurace má zhruba 200 míst a vypadá to, že večer tam může být docela hukot. Ve výčepu pípy označené logy pivovarů, celkem akční obsluha. Zařízení pivovaru je veskrze moderní. Improvizované hrncovary smontované o nedělích a svátcích zůstávají dnes nejspíš jen na vesnicích. Varna má kapacitu 10 hl a celý pivovar je zkonstruován na průměrný roční výstav 1500 hl. Při pochůzce provozem je zřejmé, že se na zařízení nešetřilo. Sympaticky vypadají otevřené spilky i předpisově chladný pivní sklep. Do restaurace se pivo přečerpává přímo ze sklepa, část výstavu je plněba do sudů a v blízké budoucnosti se pivní veřejnost může těšit i na PET láhve.

V repertoáru Moravy je zatím nefiltrovaná 12°. Nelze ji nazvat jinak než Pilsner. Mok má zdravý zákal a je řádně hořký. Odhadoval jsem 40 jednotek IBU (EBU) – přestřelil jsem o dva stupínky. Pivo je vařeno dvourmutovou metodou, je používán humnový slad ze Záhlinic a žatecké chmely Sládek a Poloraný Červeňák. Morava je klasické pivo a hodně připomíná truňk plzeňského typu z dob, kdy tento druh ze svého mateřského města byl ještě k pití. V tancích již dokvašuje polotmavá 11°. Ještě je extrémně mladá, ale zdá se, že vedle lehce učesané hořkosti bude disponovat i příjemnou chlebovitostí a sladovou vůní.

Pro lovce nových značek z Ostravy dobrá zpráva – Morava se začíná čepovat v restauraci Sport na rohu ulic Sokolská a Vítězná.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Ta Morava je jistě krásná zem

  1. „..tahlencta Morava je jistě krásná zem “ …popěvek , který zazpíval můj opilý kamarád snad 50krát cestou domů poté , co si zakoupil u výčepu pivní sklenici s logem pivovaru Morava. Písnička už mi kapku lezla krkem ( ušima? ) , ale pivínko z frýdecko-místeckého pivovárku MORAVA bylo výborné a krkem bych jejich ležáček okamžitě prolil znova !!! René Costache

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>