Tiché pivo

Naše vláda, která dosáhla za poslední 4 měsíce naprosto rekordního deficitu veřejných financí se rozhodla kvůli své neschopnosti a rozhazovačnosti dřít občany své země, kterými je placena a kterým je povinna skládat účty.

Jsou to prosté kupecké počty. Když zvýšíme daně a omezíme mandatorní výdaje, státní kasa se naplní. Tak podobně by uvažoval žák šesté třídy, který se zrovna učí trojčlenku (nevím, jak se tato učební látka jmenuje dnes).

Nemám s matematikou nic společného, ale můj selský rozum (VŠŽ) mi napovídá, že toto řešení finanční krize připomíná spíše nepřímou úměru: Čím víc bude lid zatížen zvýšenými daněmi, poplatky a odvody, tím méně bude utrácet a narušená ekonomika půjde teprve do té pravé prdele!

Tzv. „daň z neřesti“ má více daňově zatížit alkohol, tabákové výrobky, nejspíš i přiznanou prostituci a teoreticky i hazard. Avšak v tomto posledním případě vláda nepochopitelně uvažuje o snížení daní loteriím. Toto je už čistokrevný surrealismus!

Nicméně, přemýšlejme věcně. V našem přebujelém politickém systému funguje, jako ve většině světa tzv. „lobbing“. Vybrané skupiny nejrůznějších druhů „lobbují“ za své zájmy přímo v parlamentu, senátu nebo snad i přímo ve vládě.

A to může mnohé vysvětlovat.

Současný ministr zemědělství Zdeněk Nekula se narodil ve Znojmě.

Nehledě k tomu, že v tomto městě je nadprůměrný výběr točených piv, turisté se tam nejčastěji shánějí po kyselých okurkách a pochopitelně i po kvalitním vínu.

Nekula je navíc dlouholetým členem KDU-ČSL. Tato politická strana, která je již dlouhodobě na hranici volitelnosti stále ze záhadných důvodů silně ovlivňuje náš každodenní život. Jejich výjimečným „majstrštychem“ bylo umožnění tzv. „církevních restitucí“.

Co na tom, že většina českých občanů je buďto úplně bez vyznání nebo se ke „svému“ přiznanému náboženství při sčítání lidu nikterak aktivně nehlásí. Často bezbranné důchodce zkrouhneme, ale dávky jezovitům budeme i přes krizi nadále plně valorizovat.

Pozdrav pánbůh. Vaše KDU-ČSL.

Ale přes to všechno něco na této straně zůstává i pozitivního. A to je její soudržnost a solidarita.

Centrum Lidovců je Brno a okolí. Tudíž region známý svým vinařstvím. A také mnoho tamějších politiků víno aktivně konzumuje, či dokonce vlastní svůj vlastní vinohrad.

Proto se silná vinařská lobby rezolutně postavila proti zavedení spotřební daně na tzv. „tiché víno“.

Víno je tiché, mnohdy až šuškavé. Nicméně se tady zřejmě jedná o většinu druhů vín všech možných barev a chutí. Do této kategorie nejspíš nepatří víno šumivé (sekt) a osobně si nejsem jistý ohledně nepříliš tichého burčáku.

Chvályhodný počin. Zmíněná skupina si dokáže svůj zájem uhájit. Teď se hodí i příklady z jiných států EU. Dobrá zpráva – tiché víno se s největší pravděpodobností zdražovat nebude.

Brblající ouřadové by mohli namítat, že náš český a zejména moravský vinařský průmysl se na celkové spotřebě vína v ČR podílí pouhými 30% a zbytek tvoří vína importovaná. Nicméně dobrá věc se podařila a láska k vínu zvítězila!

Napadá mne, proč tuto strategii nepoužít i v případě piva. Je to zdravý iontový nápoj plný vitamínů, živin a minerálů, který provází život našeho lidu už po dlouhá století. Na pivo je navázána historie, kultura i společenský život.

Copak nemáme v našich politických kruzích obyvatele Žatce, Loun, Rakovnicka nebo Litoměřic?

Copak pivo jako takové je něco míň než víno?

Kde je mocná pivovarská lobby hájící zájmy 500 malých pivovarů na našem území? Copak dovolí, aby jejich všeobecně prospěšná práce přišla v příslovečnou vniveč?

Naši vlastizrádní politici se snaží omezit hrozivý deficit evidentně špatnými prostředky. Místo aby začali s účinnou reformou enormně obézního státu, snaží se škrtit konzum a s tím potažmo i obchod a celou ekonomiku.

Nehodlají zeštíhlit kafkovský státní aparát a stále vytvářejí nová nepotřebná ministerstva a nabírají nové škodlivé byrokraty.

Platí přebujelé a věčně hladové politické strany, které by měly fungovat, stejně jako církve ze členských příspěvků a sponzorských darů.

Živí nepřizpůsobivé vyžírky a financují štědře cizí válku.

A v neposlední řadě se snaží o nedostupnost českého piva českým občanům.

Co to říkal ten Středula o generální stávce?

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>