Tradice z Náchoda

Náchodský pivovar funguje už od druhé poloviny 19.století.

Primátor je zavedená značka. Pravda. Já osobně znám piva, která mi chutnají více, ale Náchod vnímám jako stálici a jistotu na našem pivním trhu.

Snad poprvé jsem jej pil v roce 1986 přímo v Náchodě. Shodou okolností jsem byl tenkrát ubytovaný v hotelu Ural přímo naproti dotyčného pivovaru. Pamatuji si ale, že tenkrát mi ve stejném městě více jel Olivětín z Broumova.

Po privatizaci se stal z Primátora pružný podnik. Postupně na trh uvedl široký sortiment piv vícestupňových piv. 16°, 21°, a černý Double 24°, který právem považuji za zabiják diabetiků. Náchod byl snad prvním tuzemským výrobcem svrchně kvašeného piva, které vařil průmyslově i pro supermarkety.

Dnes náchodský pivovárek používá lahve netradičního tvaru. Z nostalgie jsem si onehdy zakoupil dvě jeho značky.

EPA (English Pale Ale) je jemné, poddajné svrchně kvašené pivo, které lze chuťově bezpečně rozeznat od rubínového ležáku. Jsou snad použity britské chmely (chybí v informacích na etiketě) a také část pšeničného sladu a oves. Výsledkem je celkem zdařilý, lehce pitelný mok.

Tmavý stout má trochu nižší obsah alkoholu (4,7%), jinak je však stoutem, jak má být. Lehce kávový, špetku možná čokoládový a hlavně dostatečně pražený.

I náchodská tradiční provozovna nám pomáhá překonat současné nelehké časy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>